07-11-2017 12:53

ΕΣΠΑΑΑ: Επιστροφή στις νίκες για το Κουκάκι

Τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα της τοπικής κατηγορίας 2 ΕΣΠΑΑΑ, πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Κουκακίου, απέναντι στη Σχολή Μωραϊτη με 0-3.

Ο αγώνας της 3ης αγωνιστικής, έγινε νωρίτερα τη Κυριακή 5 Νοεμβρίου, αντί Τετάρτης λόγω διαθεσιμότητας γηπέδου.

Ισορροπημένα ξεκίνησε ο αγώνας  και για τις δυο ομάδες, οι οποίες ήταν κοντά στο σκορ.Το δύσκολο σερβίς της ομάδας του Κουκακίου, αποσυντόνισε τις αθλήτριες του Ζώη Καλαμπόκη και βρίσκοντας λύσεις από τις ακραίες πήρε το πρώτο σετ με 25-17 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ, οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά και έχοντας ως επιθετική αιχμή τη Δεμπεγιώτη, δεν άφησαν περιθώρια στις νεαρές αθλήτριες της Σχολής Μωραϊτη να αντιδράσουν φτάνοντας άνετα σ το 25-14 και 2-0.

Στο 3ο σετ, ο προπονητής Γιώργος Κερκινές, είχε τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσει όλες τις αθλήτριες στο ρόστερ του. Οι γηπεδούχες πίεσαν αρκετά σε σέρβις και επίθεση, μένοντας συνέχεια κοντά στο σκορ, δημιουργώντας πρόβλημα στην ομάδα του Κουκακίου.

Τελικά παίζοντας όμως με καθαρό μυαλό και εκμεταλλευόμενες τα λάθη της Σχολής, επικράτησαν στις λεπτομέρειες με 25-23 και «κλείδωσαν» το τελικό 0-3.

Σχολή Μωραϊτη-ΠΑΟ Κουκάκι 0-3 (17-25, 14-25, 23-25)

ΠΑΟΚουκάκι (Κερκινές): Περάκη 2π (2 μπλόκ), Δεμπεγιώτη 14 (11/23 επ., 3 άσοι), Ζαλαχώρη 3 (1/3 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Γεωργίου-Κίτσιου 2 (2/14 επ.), Δρακουλάκου 6 (4/22 επ., 2 άσοι), Βλάγκα 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Παναγοπούλου (λ) (Κιρμανίδου 6 (2/4 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μαυρογένη 8 (8/12 επ.), Χριστοφοράκη (λ), Αδαμίδου, Μαστοροπούλου 1 (1 άσος), Παρλά 1 (1 άσος), Καραντώνια)