17-10-2017 13:50

Ξεκίνησαν με νίκη οι Ίωνες

Με νίκη 3-1 κόντρα στην ΑΕ Γκράβας ξεκίνησαν οι Ίωνες, στην πρεμιέρα της Β΄εθνικής γυναικών ΕΣΠΑΑΑ.
Οι παίκτριες του Βασίλη Ξεροβάσιλα με την αρχηγό Βλατάκη να είναι ασταμάτητη στην επίθεση και την Γρίσπου να κυριαρχεί στο φιλέ και να τελειώνει πολλούς πρώτους χρόνους, κατέκτησαν τα δύο πρώτα σετ σχετικά εύκολα με 25-15 και 25-18.

Στο τρίτο οι γηπεδούχες πήραν σημαντικό προβάδισμα με 18-9, στη συνέχεια χαλάρωσαν υπερβολικά και οι φιλοξενούμενες της ΑΕ Γκράβας με εκπληκτικό σερί 2-11 έφεραν το παιχνίδι στα ίσια με 20-20.

Οι Ίωνες πέρασαν και πάλι μπροστά με 23-20 αλλά οι παίκτριες του Στάθη Μαύρου αντέδρασαν και με και με δεύτερη ανατροπή πήραν το σετ με 23-25 και μείωσαν σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ είχαμε δυνατή μονομαχία με τους Ίωνες να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 16-12 από τις εντυπωσιακές Βλατάκη-Μπιτσάκου και τις παίκτριες της Γκράβας να ισοφαρίζουν σε 18-18 και να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 23-20.

Σε εκείνο το σημείο η εξαιρετική Γρίσπου με δύο σερί πόντους, «υπέγραψε» το τελικό 25-21 και «κλείδωσε» το πρώτο τρίποντο της σεζόν με το τελικό 3-1.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 25-18, 23-25, 25-21)

ΙΩΝΕΣ ( Ξεροβάσιλας): Βλατάκη, Χάλαρη, Μπελεσιώτη, Γρίσπου, Μπιτσάκου, Παλαιοθοδώρου/ Καραηλία (λ), Χαμαλίδου, Τόουλια, Χαβιάρα(λ), Μουράτη
ΑΕ ΓΚΡΑΒΑΣ (Μαύρος): Χαλεπάκη, Αγγελοπούλου, Τζεμπετζή, Μπαϊράμη , Αθανασίου Τσελίκα/ Παϊκου (λ), Χρυσομαλλίδη, Ράπτη.