24-02-2014 21:10

Δύσκολο 3-0 της Φθίας Λαμίας επί του Φιλαθλητικού

Την Κυριακή το απόγευμα εξελίχθηκε ένα όμορφο παιχνίδι μεταξύ της Φθία Λαμίας και του τοπικού Φιλαθλητικού, όπου βρήκε νικητή τον γηπεδούχο με 3-0.

Το παιχνίδι είχε ένταση και πάθος και από τις 2 ομάδες στα πλαίσια του επιτρεπτού. Το παιχνίδι ξεκίνησε πόντο πόντο μέχρι το 5-5 όπου με προβλήματα στην υποδοχή του Φιλαθλητικού η Φθία πήρε ένα προβάδισμα 12-5 και 18-12. Ο Φιλαθλητικός προσπάθησε να επανέλθει στο σετ και πιέζοντας από την γραμμή του σέρβις έφτασε στο 21-19 αλλά τελικά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και έληξε με 25-20 υπέρ των γηπεδούχων.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε πάλι με προβλήματα στην υποδοχή για τον Φιλαθλητικό ο οποίος στην συνέχεια αντέδρασε και ισοφάρισε το σκορ σε 17-17 και 20-20 όπου από αδράνεια και δικά του λάθη έχασε το σετ με 25-21.

Το τρίτο σετ ήταν και το πιο συναρπαστικό και ποιο όμορφο με τις 2 ομάδες να προσφέρουν θέαμα στον κόσμο και να ανταμείβονται με το χειροκρότημα ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με ελαφρύ προβάδισμα για την ομάδα της Φθία μέχρι το 19-16 όπου ο Φιλαθλητικός με πίεση στο σέρβις και με καλά στυμμένο μπλοκ έκανε το 19-21 και είχε την ευκαιρία να κάνει το 19-22 αν ήταν ψύχραιμος στο τελείωμα της φάσης. Η Φθία ισοφάρισε σε 22-22 και 23-23 όπου μια οριακή φάση έκανε το 24-23 για τους γηπεδούχους. Με μπλοκ ήρθε το 24-24 και στην κόντρα μπάλα μετά από καταπληκτική φάση λάθος επίθεση από τον Φιλαθλητικό έφερε το 25-24 και τελικά το 26-24 με παράβαση από την ομάδα του Φιλαθλητικού .

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-21, 26-24)

Α.Π.Σ. Φθία Λαμίας: Παπαθομόπουλος, Πλιάτσικας, Καρμίρης, Γαληρόπουλος, Στρατοπέρδας, Κοντοκώστας / Δημουλάς (λ), Γρηγοριάδης, Γαληρόπουλος
Φιλαθλητικός Λαμίας: Ζαρκάδας, Αναγνωστόπουλος, Φλώρος, Νικολάου, Μαυρωνάς, Στάικος / Κουφιώτης(λ), Σταθόπουλος, Κοτσίλης ,