22-01-2015 00:18

Ηρωική πρόκριση και τώρα... μεγαλεία για τον Πανναξιακό

Με 10 αθλήτριες και χωρίς προπονητή, ο Πανναξιακός πήρε μια σπουδαία πρόκριση στην 8άδα του Τσάλεντζ Καπ γυναικών. Οι Ναξιώτισσες ήθελαν δύο σετ στη Γαλλία, όπου βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 από τη Λε Κανέ. Ωστόσο βρήκαν την ψυχή και πραγματοποίησαν την πιο σπουδαία ανατροπή στην ιστορία της ομάδας. Στο τέλος πανηγύρισαν και τη νίκη με 3-2, μαζί με την πρόκριση.

Στα προημιτελικά της διοργάνωσης ο Πανναξιακός αντιμετωπίζει το φαβορί της διοργάνωσης, την ρωσική Ουραλότσκα με τις 8 κατακτήσεις Τσάμπιονς Λιγκ. Οι δύο αγώνες  θα γίνουν 4 και 11 Μαρτίου με πρώτο αγώνα στη Ρωσία και ρεβάνς στη Νάξο!

Με την αρχηγό, Σία Τοτσίδου να εκτελεί και χρέη προπονητή, ο Πανναξιακός μπήκε στον αγώνα με στόχο την πρόκριση και στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 8-5. Ωστόσο δεν κράτησε για πολύ το προβάδισμά του, ενώ βρέθηκε στο -3, λίγο πριν το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Πάλεψε όμως το σετ, ισοφάρισε σε 18-18, αλλά το 19… κόλλησε και η Λε Κανέ πήγε σε σετ μπολ.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι η ελληνική ομάδα λυγίζει στις Κάννες, αφού έχασε το 2ο σετ πριν ακόμα ξεκινήσει (8-1, 16-10), οι Ναξιώτισσες, διέψευσαν τους πάντες. Πήραν κεφάλι στο σκορ από την αρχή του 3ου σετ (6-8) και άντεξαν στην πίεση, καθώς οι Γαλλίδες μετέτρεψαν το 20-22 σε 23-22. Τότε ο Πανναξιακός απάντησε με ένα σερί 3-0 για να μειώσει σε 2-1.

Με την ψυχολογία ανεβασμένη ο Πανναξιακός πήρε κεφάλι από νωρίς (3-8). Η Λε Κανέ ροκάνισε τη διαφορά και βρέθηκε μπροστά με 16-15. Ωστόσο οι ελληνίδες είχαν ξανά τις απαντήσεις και… έβγαλαν νοκ άουτ την αντίπαλη ομάδα με δύο σερί 3-0 (16-18) και 4-0 (17-22). Το… κερασάκι στην τούρτα ήρθε με το τάι μπρέικ για τη μεγαλειώδη νίκη στη Γαλλία.

Τα σετ: 2-3 (25-20, 25-19, 23-25, 18-25, 11-15)

ΛΕ ΚΑΝΕ (Μαρκέζι): Βαλιτσέλι 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Λίχτμαν 4 (4/12 επ., 56% υπ. – 22% άριστες), Νόβακ 17 (15/39 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 65% υπ. – 30% άριστες), Αμπράμοβα 12 (5/14 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ), Ζαμπελί 13 (10/24 επ., 3 μπλοκ), Ντέιβις –λ (64% υπ. – 50% άριστες) / Φεντελέ 10 (7/23 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 19% άριστες)

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Τοτσίδου): Σαλούστρου 2 (1/4 επ., 1 άσο), Γιόβιτς 15 (10/31 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 38% υπ. – 04% άριστες), Τσέσλιαρ 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Τοτσίδου 10 (8/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 45% υπ - 21% άριστες), Εμμανουηλίδου 13 (9/16 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Τσβετάνοβα 28 (22/52 επ, 3 άσοι, 3 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (50% υπ - 18% άριστες) / Κιουτσιούκη 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ),Πολίτη, Πασσιά