• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1734
10-01-2015 22:01

Επιτέλους νίκη για τη Λαμία, δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τον Εθνικό

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Volleyleague πανηγύρισε ο ΓΣ Λαμίας, ο οποίος χρειάστηκε 12 αγωνιστικές για να πάρει το πολύτιμο τρίποντο. Η ομάδα της Λαμίας επιβλήθηκε 3-1 του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, ο οποίος παρατάχθηκε με αλλαγές στο βασικό σχήμα, και μετρά τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του. Η Λαμία κατέκτησε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ, έχασε στις λεπτομέρειες το δεύτερο και στη συνέχεια δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να αντιδράσει.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μετά το «διαζύγιο» με τον Κίσιτς και την απουσία του Κασαμπαλή αγωνίστηκε με πασαδόρο τον Γρηγόρη Σιδηρόπουλο, ο οποίος επέστρεψε στην ενεργό δράση μετά από επτά μήνες. Λόγω αγωνιστικής αποχής, ωστόσο, δεν είχε διάρκεια και μετά το 2ο σετ ο Εθνικός δεν άντεξε την πίεση της αποφασισμένης Λαμίας.

Η Λαμία αγωνίστηκε με διαγώνιο τον Γκιρτζίκη (κεντρικοί ήταν ο Χήρας και ο Μαδούρας) καθώς ο Πολωνός Λεχ δεν ξεπέρασε το διάστρεμμα που τον ταλαιπωρεί. Η Λαμία είχε εξαιρετικό μπλοκ, το οποίο της έδωσε και το σερί στο 4ο σετ.

Είναι η πρώτη νίκη της Λαμίας στο πρωτάθλημα μετά από τις 8 Μαρτίου 2014 όταν και πάλι στο «Χαλκιοπούλειο» είχε νικήσει τον ΠΑΟΚ 3-1 σετ για την 19η αγωνιστική. Αντίθετα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης γνώρισε την 5η συνεχόμενη ήττα του σε ισάριθμες εξόδους από τον Έβρο.

Διαιτητές: Θεμελής, Μουλά Λ.

1ο σετ: 8-4, 16-8, 21-16, 25-21

2ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 22-25

3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-12, 25-13

4ο σετ: 5-8, 16-15, 21-19, 25-19

Τα σετ: 3-1 (25-21, 22-25, 25-13, 25-19)

ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Γκιρτζίκης, Γκιμαράες, Μαδούρας, Χήρας, Ντε Σόουζα, Καββαδάς / Τεσέιρα (λ), Βλαχόπουλος

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Μιχάλ, Σιδηρόπουλος, Τσουκ, Κιόσης, Αν. Δαλακούρας, Άντριτς / Κοντοστάθης (λ), Κ. Δαλακούρας.