02-12-2018 00:00

Πειστική εμφάνιση απο την ΑΕΚ, 3-0 τη Λαμία

Η ΑΕΚ με όπλο το σερβίς νίκησε την Λαμία στη Νέα Φιλαδέλφεια με 3-0 σετ και με αυτό τον τρόπο ανέβηκε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας την αντίπαλο της στην τρίτη. Η «Ένωση» που έκανε το καλύτερο πρώτο σετ στη μέχρι στιγμής πορεία της, μετά από αυτή τη σημαντική νίκη έφτασε του 19 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική φιλοξενείται από τον Παναθηναϊκό, όπου ο νικητής θα πάρει μεγάλο προβάδισμα για την διεκδίκηση της ανόδου.

Από την άλλη πλευρά, η Λαμία δεν μπήκε καθόλου καλά στο ματς και έχασε το πρώτο σετ πολύ εύκολα με 25-14. Στο δεύτερο σετ η Λαμία ισορρόπησε το παιχνίδι καθώς πίεσε την ΑΕΚ και ανάγκασε τις παίκτριες της να κάνουν λάθη. Παρόλα αυτά οι «κιτρινόμαυρες» πήραν το σετ με 25-21. Το τρίτο σετ ήταν αμφίρροπο καθώς και οι δυο ομάδες έπαιζαν καλό βόλεϊ και το σκορ ήταν συνεχώς στον πόντο, οι παίκτριες της ΑΕΚ όμως ήταν πιο ψύχραιμες στο τέλος του αγώνα και πήραν το σετ με 26-24. Κορυφαίες για την ΑΕΚ ήταν η Λία Τοτσίδου που πέτυχε 14 πόντους με 10/25 επιθέσεις, 4 άσσους και 53% υποδοχή και η Εύη Χρήστου που είχε14 πόντους με 11/23 επιθέσεις, 2 άσσους, 1 μπλοκ και 43% υποδοχή.

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-21, 26-24)

ΑΕΚ (Μεμετζή): Γιοβάνη 9 (8/17 επ., 1 μπλοκ), Εικοσπεντίδου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 8 (4/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τέζα 6 (2/2 επ., 4 άσσοι), Τοτσίδου 14 (10/25 επ., 4 άσσοι, 53% υπ.), Χρήστου 14 (11/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ.) / Σκυθιώτη (λ, 62% υπ.), Μπελιά (λ, 50% υπ.), Ζίγκα 1 (1/3 επ.), Μπανίκα, Ντόνα.

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Αγγέλης): Κιουτσιούκη 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ), Μπούκουρα 9 (6/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 69% υπ.), Πανοπούλου 4 (2/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαββίδου 2 (0/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Υφαντή 6 (3/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φαλέγκα 11 (10/24 επ., 1 άσσος, 64% υπ.) / Κλέτσα (λ, 38% υπ.), Κόμνου (λ), Τσιούμα.