05-11-2017 20:39

Δεύτερο τρίποντο για την Ηλιούπολη με 20άρα Λιάγκη (video)

Δεύτερη σερί νίκη για την Ηλιούπολη η οποία στο τελευταίο ματς της 3ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών, επικράτησε της μαχητικής Κορίνθου με 3-1.

Οι παίκτριες της Μπλάμη, επικράτησαν δίκαια, ήταν καλύτερες στα τρία από τα τέσσερα σετ του ματς, πίεσαν στο σέρβις και με αιχμές τις Τοτσίδου, Λιάγκη κατάφεραν να εξασφαλίσουν το πολύτιμο τρίποντο που τους δίνει ηθικό και ψυχολογία για τη συνέχεια. Χαρακτηριστικό είναι ότι πέτυχαν συνολικά στο ματς 17 άσους με εκπληκτική απόδοση της  Λιάγκη η οποία τελείωσε το ματς με 20 πόντους και 5 άσους!

Από την άλλη η Πελοποννησιακή ομάδα που υπέστη τη δευτερη σερί της ήττα, πάλεψε αλλα δεν μπόρεσε να πάρει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι αφού παρουσίασε σημαντικά προβλήματα στην υποδοχή ενω οι παίκτριες της έκαναν πολλά ατομικά λάθη.

Με φόρα από τη νίκη κόντρα στο Μαρκόπουλο, μπήκε η ομάδα της Ηλιούπολης στο πρώτο σετ και πήρε πολύ εύκολα και γρήγορα προβάδισμα με 17-9. Η Κόρινθος που είχε αδυναμία στην υποδοχή , μείωσε προσωρινά σε 24-18 αλλά οι γηπεδούχες πήραν το σετ με 25-19 και πήραν προβάδισμα με 1-0.

Μεγάλη κόντρα είχαμε στο δεύτερο σετ, με τις φιλοξενούμενες να βελτιώνουν την υποδοχή τους και να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση με τις Ροντρίγκεζ, Γιέιζελ. Αποτέλεσμα οι παίκτριες της Κορίνθου να πάρουν το προβάδισμα με 6-10, 8-12. Η Ηλιούπολη με ένα μίνι ξέσπασμα πήρε προβάδισμα με 18-17 που δεν μπόρεσε να διατηρήσει.

Και πάλι οι φιλοξενούμενες από το σέρβις της Ρονρίγκεζ, και τα λάθη της Ηλιούπολης στην υποδοχή, κατάφεραν να ξεφύγουν με 20-24 και με 22-25 μπόρεσαν να πάρουν το σετ και να φέρουν το ματς στα ίσια με 1-1.

Καταιγιστική η Ηλιούπολη στο τρίτο σετ με όπλο το σέρβις και ασταμάτητες τις Τοτσίδου-Λιάγκη πήραν εύκολα το σετ με 25-10 και πήραν προβάδισμα με 2-1 σετ.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα για την ομάδα της Μπλάμη στο τέταρτο σετ, όπου προηγήθηκε με 13-4. Οι γηπεδούχες χαλάρωσαν η Κόρινθος βρήκε την ευκαιρία να μειώσει σε 16-12. Στη συνέχεια η Ηλιούπολη βρήκε ρυθμό και με την Λιάγκη από το σερβις και την Τοτσίδου στην επίθεση έκανε σερί 9-2 και «καθάρισε» το σετ με 25-14 και «κλείδωσε» το δεύτερο τρίποντο με 3-1.

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-10, 25-14

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μπλάμη): Μελετιάδη 8 (2/5 επ., 6 άσσοι), Τοτσίδου 15 (12/36 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες), Λιάγκη 20 (15/26 επ., 5 άσσοι), Σαρακατσάνη 9 (7/15 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. - 17% άριστες), Λάβδα 5 (3/8 επ., 2 άσσοι), Αργυρίου 9 (7/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Σκυθιώτη (λ, 52% υπ. - 29% άριστες), Πανταζή, Γιαννακοπούλου, Τσαβαλιά

ΑΣΠ ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Μπούκουρας): Παναγοπούλου 7 (4/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπούκουρα Μ. 8 (5/23 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 46% υπ. - 31% άριστες), Γέιζελ 9 (6/25 επ., 3 μπλοκ), Μπάτακ (1/5 επ., 2 άσσοι), Τομαρά 6 (4/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέρεζ 9 (7/30 επ., 2 άσσοι, 40% υπ. - 13% άριστες) / Αλατζάκη (λ, 32% υπ. - 21% άριστες), Μαργαρίτη (λ), Βακάλογλου 1 (μπλοκ), Δημητρακοπούλου, Ελευθερίου, Χατζησοφρωνίου, Μπούκουρα Θ.

Πηνελόπη Μπλάμη (ΓΣ Ηλιούπολης): «Πολύτιμοι βαθμοί»

«Κάναμε μία φοβερή νίκη. ήταν το πρώτο παιχνίδι στην έδρα μας. Πιέσαμε πολύ στο σερβίς και η Κόρινθος έχει αυτή την ααδυναμία. Εϊναι πολύτιμοι αυτοί οι βαθμοί, που θα μας βοηθήσει για την πορεία της ομάδας».

Γιώργος Μπούκουρας (ΑΣΠ Κόρινθος): «Καλό μάθημα»

«Θεωρώ πως δεν μπήκαμε στο παιχνίδι. Ακόμα και στο σετ που πήραμε, απλά εκμεταλλευτήκαμε κάποια λάθη του αντιπάλου. Δεν είχαμε καλή υποδοχή, ανάπτυξη με αποτέλεσμα να μην κάνουμε καλά και τα υπόλοιπα στοιχεία του παιχνιδιού. Ελπίζω να πήραμε ένα καλό μάθημα γιατί δεν είναι αυτή η εικόνα μας».