26-02-2022 22:14

Νίκησε απουσίες και Αίαντα το Μαρκόπουλο και ελπίζει για 8η θέση

Επιστροφή στις νίκες για το Μαρκόπουλο που κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Αίαντα με 3-1 παρά την απουσία της Κούλερκαν. Η διαγώνια των γηπεδούχων τραυματίστηκε στην τελευταία προπόνηση, και δεν μπορούσε να αγωνιστεί και έτσι η 17χρονη Κωτσαρά πήρε τη θέση της η οποία πήρε 11 πόντους (ο ΑΟΜ είχε επίσης στο βασικό σχήμα την 17χρονη Αλλαγιάννη που πέτυχε 13 και την 15χρονη Γράβαρη που πήρε 13), ενώ και ο Αίας δεν είχε στον πάγκο τον τιμωρημένο προπονητή Κώστα Παπαδημητρίου τον οποίο αντικατέστησε ο Νίκος Ροδοπαίος. Απο τις νικήτριες βοήθησαν επίσης, η Καλανταρίδου με 17 και η Ντε Τζίσους με 13.

Ο ΑΟΜ στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 8-5 και 14-11, με τον Αίαντα να ισοφαρίζει 16-16 κα να φτάνει σε διπλό σετ μπολ (22-24). Εκεί η γηπεδούχος απάντησε με σερί 3-0 αλλά η Ντε Τζέσους μόνη της κάρφωσε άουτ και στο 27-27 η Χαμαλίδου έκανε το μπλοκ στην Αμερικανίδα ακραία για να ακολοθουθήσει το πλασέ της Νταντούλα και το 0-1.

Στο δεύτερο σετ το Μαρκόπουλο μετέτρεψε γρήγορα το 6-6 σε 10-7, με τη διαφορά να μεγαλώνει και το σετ να κλείνει στο 25-16.

Στο τρίτο σετ ο Αίας ήταν μπροστά συνεχώς στο σκορ (2-6, 7-9, 10-13) με το Μαρκόπουλο να ισοφαρίζει σε 16-16, ωστόσο η ομάδα του Ευόσμου έφτασε πάλι στο +3 (16-19)χάνοντας μάλιστα την ευκαιρία για το 16-20 (άουτ επίθεση Χαντζή). Έτσι ο ΑΟΜ με τα σερβίς της Κωτσαρά έτρεξε σερί 6-0 για το 22-19 για να πάρει και το σετ με 25-21.

Στο 4ο σετ το αρχικό 8-8 έγινε 14-11 με άσο της Ντε Τζίζους, ο Αίας άντεξε μέχρι το 17-14 που έγινε 19-14 και ο ΑΟΜ έφτασε χωρίς άλλα απρόοπτα στη νίκη.  Το Μαρκόπουλο πλέον έφτασε τους 25 βαθμούς και την 9η θέση και κυνηγάει τη Λαμία που ειναι 8η και έχει 30 πόντους.

Η γνώμη του πάγκου

Δημήτρης Μαρκάκης (Προπονητής Μαρκοπούλου): «Άλλη μία σημαντική νίκη που ήρθε δύσκολα. Ο Αίας πάλεψε, μας πήρε το πρώτο σετ. Επηρεαστήκαμε από την απουσία της διαγωνίου μας και μετά το δεύτερο σετ μπήκαμε στο πνεύμα του αγώνα. Είμαστε χαρούμενοι και συνεχίζουμε».

Αθηνά Νταντούλα (Πασαδόρος Αίαντα): «Τα πράγματα είναι δύσκολα για εμάς, όμως θα συνεχίσουμε να παλεύουμε κάθε παιχνίδι. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Ξεκινήσαμε καλά στο παιχνίδι αλλά μετά δεν είχαμε το καθαρό μυαλό που έπρεπε. Είναι δύσκολο να παίζεις χωρίς τον προπονητή σου στον πάγκο».

Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Γεωργάκη, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Κολλάρου, Παυλάκης, Γραμματεία: Πεσίνογλου.

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-20, 27-29

2ο σετ: 8-7, 16-11, 21-15, 25-16

3ο σετ: 6-8, 13-16, 21-19, 25-21

4ο σετ: 8-6, 16-13, 21-15, 25-15