14-10-2016 19:03

Νομίκεια 2016: Ξανά στον τελικό ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός θα υπερασπιστεί τον τίτλο του στα Νομίκεια, αφού επικράτησε με 3-1 του Πανναξιακού στο κλειστό της Σαντορίνης και προκρίθηκε στον τελικό (15/10, 19.30)
Στο πρώτο σετ  οι δύο ομάδες πήγαν χέρι - χέρι μέχρι το 17-17. Τότε η Πότοκαρ πήγε στο σέρβις και με άσσο διαμόρφωσε το 17-19 που έγινε και 20-23. Στο 21-24 ο Παναθηναϊκός έκανε μια προσπάθεια να γυρίσει το σετ, αλλά ένα πόντο πριν την ισοφάριση χάθηκε το σέρβις.

Η Παναθηναϊκός αντέδρασε στο δεύτερο σετ και με το σέρβις της Κωνσταντινίδου πήρε διαφορά τριών πόντων (14-11) και ο άσσος της Μερτέκη διεύρυνε το προβάδισμα των πρασίνων (16-12).  Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα και κράτησε το πλεονέκτημά του για να πάρει το σετ.

Στη συνέχεια, η μάχη… φούντωσε. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει και το προβάδισμα άλλαζε χέρια. Η Πολ έδειξε την ποιότητά της παίρνοντας έναν δύσκολο πόντο για το 21-20 και η Μερτέκη τελείωσε τη φάση διαρκείας (22-20). Ωστόσο το λάθος στην επίθεση του Παναθηναϊκού έφερε την ισοφάριση (23-23) και με νέο καρφί άουτ από την Μερτέκη διαμόρφωσε το 23-24 και έφερε τον Πανναξιακό στο σετ μπολ. Οι πράσινες ξαναπήραν το προβάδισμα με… πέναλτι της Πολ (27-26) και το μπλοκ πάνω στην Τοτσίδου τελείωσε ένα σετ γεμάτο ανατροπές.

Το σερβις της Κωνσταντινίδου και το μπλοκ του Παναθηναϊκού, έδωσαν μεγάλο αερα στις πράσινες στο τέταρτο σετ (15-10), αλλά η αντίδραση του Πανναξιακού ήρθε αμέσως (15-13).  Είχε μάλιστα και την κόντρα επίθεση για το 15-14 αλλά έκανε λάθος. Δεν τα παράτησε όμως και με όπλο το σερβίς  της Πότοκαρ ισοφάρισε σε 16-16. Ο Παναθηναϊκός έκανε το 18-16, αλλά με δύο πόντους της Τοτσίδου, οι νησιώτισσες έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, ενώ με τον άσσο της Ζακχαίου πήραν και προβάδισμα 18-19. Το σερβις της Πολ όμως άλλαξε τα δεδομένα και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-20, 28-26, 25-22)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δ. Καζάζης): Χρυσομάλλη 1, Μερτέκη 27, Φιλντ 13 , Πολ 16, Ρίτσι 10, Κωνσταντινίδου 11,  Λαγουδάκη (λ- 57%υπ), Καρπουζά

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ρούσης): Σεφεριάδου, Πότοκαρ 9, Φρέσκο 18, Τοτσίδου 17, Ζακχαίου 10, Οικονομίδου 11, Κακουράτου (λ- 48%),  Ξαγοραράκη, Γάτση, Δρακουλίδου 2.