30-07-2021 20:29

Ολυμπιακοί Αγώνες: Νίκη επιβίωσης της Γαλλίας με σόου Νγκαμπέ, Πατρί και Κλεβενό

Με τριάδα-«φωτιά» από τους Πατρί (20π), τον σόουμαν Νγκαμπέ (18), Κλεβενό (17π), η Γαλλία για την 4η αγωνιστική του Β΄ομίλου κατάφερε να πετύχει νίκη-επιβίωσης με 1-3 (21-25, 25-20, 17-25, 20-25) κόντρα στην πρωτοπόρο και αήττητη πριν το ματς, Ρωσία, και έμεινε «ζωντανή» για πρόκριση στην οκτάδα του τουρνουά.

Παράλληλα, υποχρέωσε τους Ρώσους στην πρώτη ήττα τους στη διοργάνωση, «σπάζοντας» το σερί που είχαν δημιουργήσει με τις νίκες τους κόντρα σε Αργεντινή, ΗΠΑ και Βραζιλία.

Για τους «τρικολόρ», από την άλλη πλευρά, ο αγώνας ήταν «do or die» μετά την αναπάντεχη ήττα από την Αργεντινή (2-3) και το 0-3 της πρεμιέρας απέναντι στις Ηνωμένες Πολιτείες.

Οι παίκτες του Λοράν Τιλί αγωνίστηκαν με τρομερό πάθος, ήταν πολύ καλύτεροι επιθετικά καθώς είχαν 65% έναντι 41% της Ρωσίας, έπαιξαν με πολλούς πρώτους χρόνους ενώ ήταν συγκλονιστικοί και στο μπλοκ που είναι το όπλο των Ρώσων (11-9).

Από την άλλη οι Ρώσοι αιφνιδιάστηκαν από το παθος και την ταχύτητα των Γάλων, ενώ τα ατού τους (Μιχαίλοφ 15π. με 10/27 επιθέσεις, Βολκόφ 10 με 7/22, Κλιούκα 11 με 10/21) βρέθηκαν σε πολύ μέτρια μέρα και μόνο στα δύο πρώτα σετ ήταν ανταγωνιστικοί.

Οι Γάλλοι πήραν προβάδισμα με 21-25, οι Ρώσοι ισοφάρισαν με 25-20 στο τρίτο οι Γαλλοι ξέφυγαν με 14-21 και πήραν το σετ με 17-25 ενώ και στο τέταρτο οι «τρικολόρ» ξέφυγαν με 19-23 και «καθάρισαν» το σετ με 20-25 και το ματς με το τελικό 1-3.