30-07-2021 16:54

Ολυμπιακοί Αγώνες: Ο Χουαντορένα οδήγησε του Ιταλούς στους «8»

Αποστολή εξετελέσθη για την Ιταλία, η οποία αν και είχε διακυμάνσεις στην απόδοση της επικράτησε 3-1 (30-28, 25-21, 21-25, 25-21) το Ιραν για τον Α΄όμιλο και με τρεις νίκες και 8 βαθμούς συνολικά, πήρε το εισιτήριο για την οκτάδα.

Η «Σκουάντρα Αντζούρα» δυσκολεύτηκε πολύ ειδικά στο πρώτο σετ, μέχρι να λυγίσει την αντίσταση του Ιράν. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι παίκτες του Ρώσου Αλέκνο, έφτασαν μια ανάσα να πάρουν το σετ καθώς είχαν σετ μπολ με 23-24 αλλα δεν κατάφεραν να το τελειώσουν, στη συνέχεια οι «Αντζούρι» έχασαν και αυτοί τεσσερα σετ μπόλ (25-24, 26-25, 27-26, 28-27), μέχρι ο Μικελέτο με άσσο να λυτρώσει τους νικητές με 30-28.

Η Ιταλία στη συνέχεια με τον Χουαντορένα πήραν προβάδισμα με 2-0 σετ στη συνέχεια χαλάρωσαν, οι Ιρανοί με Σαλεχί και Καζεμί κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 με 21-25 και να αγχώσουν τους παίκτες του Μπλενγκίνι.

Οι Ιταλοί στο τέταρτο σοβαρεύτηκαν, ανασυντάχθηκαν και πήραν προβάδισμα με 22-18 και πήραν το τέταρτο σετ και το τρίποντο με 25-21. Από τους νικητές κορυφαίοι ήταν ο κεφάτος Χουαντορένα με 20 πόντους και ακολούθησαν Μικελέτο και Ζάιτσεφ με 12 αντίστοιχα.

Οι Ιρανοί που ξεκίνησαν το τουρνουά με δύο νίκες και στη συνέχεια υπέστησαν δύο σερί ήττες έμειναν στους 5 βαθμούς, θα παίξουν την πρόκριση την Κυριακή με την γηπεδούχο Ιαπωνία που έχει 6 βαθμούς και θέλει και αυτή μόνο νίκη. Όσον αφορά το συγκεκριμένο ματς ξεχώρισαν Σαλεχί με 14, Καζεμί με 12, Μίλαντ με 12.