23-07-2023 18:55

Ευρωπαϊκό κοριτσιών Κ17: Τέταρτη θέση τελικά στην Ευρώπη για την Εθνική παγκορασίδων

Την τέταρτη θέση στην Ευρώπη κατέλαβε η Εθνική παγκορασίδων, η οποία παρά την προσπάθειά της λύγισε στον μικρό τελικό από την Κροατία με 3-1 σετ.
Οι δύο ομάδες ήταν οι μόνες που είχαν το απόλυτο των νικών στη φάση των ομίλων αλλά δεν κατάφεραν να νικήσουν στους ημιτελικούς και βρέθηκαν να διεκδικούν το χάλκινο μετάλλιο. Η Κροατία μετά την κατάκτηση του τρίτου σετ βρήκε ψυχολογία, σε αντίθεση με την ελληνική ομάδα που δεν της βγήκε τίποτα στο τέταρτο σετ με αποτέλεσμα να γραφτεί το τελικό 3-1 σετ.

Χωρίς την Δήμητρα Νάνου αγωνίστηκε η Εθνική μας ομάδα, καθώς η νεαρή ακραία αντιμετωπίζει εδώ και καιρό τραυματισμό στον αστράγαλο και προτιμήθηκε να προφυλαχθεί από περαιτέρω επιβάρυνση.

Το ματς

Αν και το ξεκίνημα στο πρώτο σετ για την Εθνική μας ομάδα ήταν ιδανικό, μετά τον 16ο πόντο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο τεχνικός της Κροατίας με το σκορ στο 11-16 κάλεσε το δεύτερό του τάιμ άουτ και από εκεί και μετά οι Κροάτισσες ανέβασαν την απόδοσή τους, κυρίως στο μπλοκ δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην Ελληνική ομάδα. Με επιμέρους σκορ 9-3 η Κροατία πέρασε μπροστά με 20-19, για να πάρει το σετ με 25-21.

Η απώλεια του πρώτου σετ πείσμωσε τις αθλήτριες του Κώστα Γκούντα, ο οποίος ξεκίνησε το δεύτερο σετ με την Δήμητρα Παπαθανασίου στην πάσα. Με πίεση στο σερβίς, καλό μπλοκ άμυνα η Εθνική προηγήθηκε με 6-9 και 11-14 αλλά είδε την Κροατία να περνάει μπροστά με 15-14. Με άσσο της Ιωάννας Δημητρίου περάσε ξανά μπροστά με 15-16, αλλά η Κροατία έβρισκε λύσεις για να πάρει αυτή το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (21-20). Ένα μπλοκ και ένας άσσος από τη Δημητρίου διαμόρφωσαν το 22-24, για να κάνει η Εύη Πρινιωτάκη το 22-25 με νέο μπλοκ.

Πόντο πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο τρίτο σετ μέχρι το 20-20. Η Κροατία σε εκείνο το σημείο "έτρεξε" σερί 4-0 για το 24-20, η Όλγα Ζεϊμπέκη μείωσε σε 24-21 αλλά η Κροατία στην επόμενη φάση διαμόρφωσε το 25-21 για το 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, με την ψυχολογία με το μέρος της, η Κροατία πίεσε από το σερβίς, η Ελλάδα δυσκολεύτηκε στην ανάπτυξη στην επίθεση και ήρθε το 25-10 για το τελικό 3-1 σετ.

1ο σετ: 8-7, 11-16, 21-19, 25-21
2ο σετ: 5-8, 15-16, 21-20, 22-25
3ο σετ: 8-6, 15-16, 21-20, 25-21
4ο σετ: 8-2, 16-5, 21-8, 25-10

*Οι πόντοι της Κροατίας προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 2 άσσους, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 22-25, 25-21, 25-10) σε 108'

ΚΡΟΑΤΙΑ (Μιόντραγκ Στογιάκοβιτς): Ούκοβιτς 9 (9/24 επ.), Πρκάτσιν 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μλίναρ 23 (19/52 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ. - 28% άριστες), Φράντσετιτς 18 (16/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 37% υπ. - 21% άριστες), Βασίλι 11 (4/7 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Καούσεβιτς 7 (2/7 επ., 5 μπλοκ) / Στόσιτς (λ, 33% υπ. - 22% άριστες), Ρόσο 1 (1 άσσος), Σμόβερ, Γκόλεματς, Ζολότα 1 (1/2 επ.).

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Γκούντας): Δρέμπελα 1 (1/2 επ.), Καραγιάννη 1 (1 μπλοκ), Κατσάλη 5 (1/3 επ., 4 μπλοκ), Ζεϊμπέκη 8 (8/40 επ., 50% υπ. - 36% άριστες), Τικμανίδου 18 (18/48 επ., 31% υπ. - 15% άριστες), Δαγρέ 3 (3/15 επ.) / Μπιτσακτσή (λ, 67% υπ. - 25% άριστες), Τερζάκη (λ), Στυλιανέση, Δημητρίου 5 (1/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Παπαθανασίου 1 (1 μπλοκ), Πρινιωτάκη 8 (6/17 επ., 2 μπλοκ, 17% υπ. - 8% άριστες).