06-12-2015 00:50

Το ντέρμπι έμεινε στα... χαρτιά

Ο Ολυμπιακός επικράτησε πολύ εύκολα με 3-0 στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για την 7η αγωνιστική της Volleyleague. Οι ερυθρόλευκοι διέλυσαν αμέσως την υποδοχή του των πρασίνων για να πάρουν μια γρήγορη νίκη που τους κρατά στην κορυφή της βαθμολογίας, αφήνοντας του αιώνιους αντιπάλους τους να προβληματίζονται μακριά από τον στόχο της 4άδας.
Ο Παναθηναϊκός χωρίς υποδοχή και με αποτελεσματικότητα στην επίθεση μόλις στο 36% γνώρισε την τέταρτη ήττα στο πρωτάθλημα και ισοβαθμεί στην 6η θέση μαζί με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και την Ορεστιάδα.

Στο 1ο και στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με προβάδισμα 7-1 στο σκορ χωρίς ο Παναθηναϊκός να μπορέσει να απειλήσει μέχρι το τέλος των σετ. Οι πράσινοι απείλησαν στο 3ο σετ όταν και προηγήθηκαν 8-4, αλλά η προσπάθεια τους δεν είχε συνέχεια καθώς ο Ολυμπιακός με μπλοκ και «πράσινα» λάθη ισοφάρισε 10-10 και μετά προσπέρασε άνετα για τη νίκη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος - Νικολόπουλος