06-12-2015 00:43

Χτυπάει 4αδα με... σούπερ Κάιο

O Παμβοχαϊκός νίκησε με 3-1 σετ το ντέρμπι της Πελοποννήσου στην Πάτρα κόντρα στην Παναχαϊκή και σημείωσε την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα» που τον διατηρεί μόνο στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα ύστερα και από τις ήττες του Παναθηναϊκού και του Εθνικού. Για τον Παμβοχαϊκό, ο Κάιο δεν... κοβόταν αφού είχε 37 πόντους με 77% αποτελεσματικότητα.
Η Παναχαϊκή πάλεψε για να πάρει τουλάχιστον έναν βαθμό αλλά δεν τα κατάφερε παρότι στο 4ο σετ προηγήθηκε 18-15. Η ομάδα του Γιώργου Χριστόπουλου με πολύ καλή άμυνα κάλυψε τη διαφορά και πήρε τη νίκη.

Στο 1ο σετ έγινε ντέρμπι με τις δυο ομάδες από το ξεκίνημα σχεδόν να συμβαδίζουν στο σκορ (13-13, 14-16, 18-18, 20-21) όμως στο τέλος ο Παμβοχαικος με τα σερβίς του «χάλασε» την υποδοχή της Παναχαϊκής, πήρε προβάδισμα 2 πόντων και κατέκτησε το σετ κάνοντας το 0-1.

Στο 2ο σετ η Παναχαϊκή μπήκε πιο δυνατά και ήταν σειρά της με τα σερβίς του Ρουμελιώτη να δημιουργήσει πρόβλημα στην αντίπαλη υποδοχή και να πάρει ένα προβάδισμα 4 πόντων (8-3, 12-8). Οι σωστές επιλογές στην επίθεση μαζί με τα ψηλά ποσοστά βοήθησαν την Παναχαϊκή να διατηρήσει τη διαφορά και να φτάσει στην κατάκτηση του σετ ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Μάχη έγινε και στο 3ο σετ με τον Παμβοχαικό να έχει ως όπλο το μπλόκ, και να παίρνει προβάδισμα (12-8, 16-14). Η Παναχαϊκή αντέδρασε με τον Νίκο Ρουμελιώτη και μείωσε σε 23-22 και 24-23 αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν το σετ για το 2-1.

Στο 4ο σετ η Παναχαϊκή με καλή υποδοχή και το Νίκο Ρουμελιώτη να είναι η αιχμή του δόρατος στην επίθεση, πήρε προβάδισμα με 8-6 και 16-13, ωστόσο ο Παμμβοχαικός με τον Κάιο να κάνει πολύ καλό παιχνίδι, ισοφάρισε σε 18-18 και προηγήθηκε με 21-19. Η Παναχαϊκη ισοφάρισε σε 24-24 όμως ο Παμβοχαικός μετά από 3 ματς μπολ πήρε το σετ και μαζί τη νίκη με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Γεωργουλέας - Ονόπας