16-07-2013 22:36

«Πάλεψαν» αλλά ηττήθηκαν ξανά οι Κορασίδες

Αν και παρουσίασε καλύτερη εικόνα σε σχέση με την πρεμιέρα της απέναντι στην Σερβία, η εθνική ομάδα των Κορασίδων δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 3-1 (14-25, 25-09, 26-24, 26-24) από την «οικοδέσποινα» Ολλανδία, στον δεύτερο αγώνα της στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων που γίνονται στην Ουτρέχτη.

Η εθνική μας ομάδα μπήκε δυνατό στο ματς, πήρε το πρώτο σετ και έδειξε πως μπορεί να κάνει κάτι καλό στην αναμέτρηση. Όμως η εικόνα στο δεύτερο σετ ήταν απογοητευτική. Σε τρίτο και τέταρτοι σετ αντίστοιχα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ...μέσα στο παιχνίδι και τελικά όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, πράγμα που μαρτυρά και το σκορ.

Αύριο η ομάδα του Τάκη Φλώρου αντιμετωπίζει την Πολωνία (16:30, ώρα Ελλάδας).

Τα σετ:
14-25, 25-09, 26-24, 26-24.

Τάκης Φλώρος: «Αδρανήσαμε στα κρίσιμα σημεία. Πρέπει να γίνουμε πιο σκληροί και πιο επιθετικοί ξεκινώντας από τον τρόπο σκέψης μέσα στο παιχνίδι. Δώσαμε μεγάλη μάχη στα δύο τελευταία σετ, αλλά εκεί που έπρεπε να δείξουμε χαρακτήρα, αδρανήσαμε στις κρίσιμες φάσεις και χάσαμε ένα παιχνίδι που θεωρώ ότι έπρεπε να το πάμε τουλάχιστον στο τάι μπρέικ. Αυτό που λέω στα κορίτσια είναι ότι πρέπει να γίνουν πιο αποφασιστικές στην επίθεση. Εντάξει, αυτά συμβαίνουν στο βόλεϊ, να πάρεις ένα σετ και να χάσεις τα υπόλοιπα, δεν με προβληματίζει αυτό. Η ομάδα χρειάζεται ηρεμία και πιστεύω ότι σιγά-σιγά θα βρούμε τον ρυθμό μας».