24-02-2024 22:10

Ο Ολυμπιακός νίκησε και την ΑΕΚ με 3-0 και βρίσκεται κοντά στο απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ

Ο Ολυμπιακός διεύρυνε το αήττητο σερί του και έκανε ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο, επικρατώντας με 3-0 της ΑΕΚ στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής.
Οι ερυθρόλευκες έφτασαν τις 15 συνεχόμενες νίκες (τελευταία ήττα στην 5η αγωνιστική στην έδρα του ΠΑΟ) κέρδισαν για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν την Ενωση και είναι στο +7 από τη δεύτερη θέση και τον ΠΑΟ (παίζει αύριο Κυριακή στη Λαμία), ενώ η ΑΕΚ είναι στο -10 από την κορυφή.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός με πίεση στο σερβις προηγήθηκε με 6-3, αλλά η ΑΕΚ άρχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε 6-7 για να φτάσει λίγο αργότερα στο +2 (10-12). Αυτή η διαφορά διατηρήθηκε μέχει το 15-17, με τον Ολυμπιακό εκεί να τρέχει σερί 4-0 (19-17) και παρόλο που η ΑΕΚ ισοφάρισε 19-19 με την Καράρο στο σερβίς η διαφορά άνοιξε και πάλι στο 22-19. Η Ένωση πλησίασε και πάλι στον πόντο (22-21) όμως τόσο στο 23-22, όσο και στο 24-23 οι φιλοξενούμενες έκαναν λάθη στην άμυνα για να κλείσει το σετ με επίθεση της Κούμπουρα.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά καθώς με την Εμμανουηλίδου στο σερβίς προηγήθηκε με 5-0 αφού η ΑΕΚ δεν μπορούσε να τελειώσει τις επιθέσεις της. Οι φιλοξενούμενες πάντως κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά μειώνοντας σε 9-7, αλλά ο Ολυμπιακός πιέζοντας και πάλι από τη γραμμή του σερβίς μετέτρεψε το 14-10 σε 19-10 φτάνοντας στο 2-0.

Ανάλογη εικόνα και στο τρίτο σετ με τον Ολυμπιακό να ανοίγει γρήγορα τη διαφορά (3-1, 7-3, 9-4) την ΑΕΚ να επιστρέφει εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Ολυμπιακού (9-8), αλλά όλα τελείωσαν στο 14-3.

Εκεί η Μπιάνκα Φαριόλ με συνεχόμενα μπλοκ έστειλε το σκορ στο 17-13 κι αυτή τη φορά η ΑΕΚ δεν είχε τρόπο να επιστρέψει για να φτάσουμε στο τελικό 25-18

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά Λ., Παρατηρητής αγώνα: Πέρρος, Παρατηρητής διαιτησίας: Μαυρικίδης, Επόπτες: Κατσιάρας, Καπότης, Γραμματεία: Καλιγέρη.

1ο σετ: 7-8, 14-16, 21-19, 25-23
2ο σετ: 8-3, 16-10, 21-11, 25-14
3ο σετ: 8-4, 16-13, 21-15, 25-18

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-14, 25-18) σε 77'

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 1 άσσο, 31 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 9 (9/19 επ., 44% υπ.-22% άριστες), Καράρο 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Εμμανουηλίδου 4 (3/5 επ., 1 άσσος), Φαριόλ 8 (3/11 επ., 5 μπλοκ), Κούμπουρα 20 (20/56 επ., 1 άσσος), Μλεΐνκοβα 164 (12/26 επ., 4 άσσοι, 75% υπ.-58% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 69% υπ.-46% άριστες).

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Στράντζαλη 12 (11/28 επ., 1 άσσος, 42% υπ.-21% άριστες), Γιώτα 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Τσάριτς 10 (9/35 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 1 (1 μπλοκ), Μπλάνκο 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Σολέ (0/5 επ.) / Ξηντάρα (λ, 55% υπ.-09% άριστες), Κοσμά (λ), Στάικου, Καλαντάντζε 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Τσίρκοβιτς 6 (4/13 επ., 2 μπλοκ, 10% υπ.-10% άριστες)