09-04-2015 22:12

Οι άσσοι του Χιμένες γλίτωσαν τον ΠΑΟΚ από τον... Γολγοθά

Τα σερβίς του Κουβανού Χιμένες στο φινάλε του 4ου σετ γλίτωσαν τον ΠΑΟΚ από μεγάλες περιπέτειες και έφεραν τη νίκη επί του Παναθηναϊκού με 3-1 σετ στον δεύτερο ημιτελικό που έγινε στo PAOK Sports Arena.

Ο δικέφαλος ισοφάρησε 1-1 τις νίκες και πλέον οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για το γυμναστήριο του Πανελληνίου την Τρίτη του Πάσχα όπου θα γίνει ο τρίτος ημιτελικός, ενώ δύο ημέρες αργότερα θα γίνει ο τέταρτος αγώνας. Ο Παναθηναϊκός έχασε εύκολα το 1ο σετ καθώς δεν έδειχνε ικανός να αντιμετωπίσει τον ενθουσιασμό και το σερβίς του ΠΑΟΚ. Η αλλαγή περιστροφής με τον Μπέλο στο σερβίς έφερε αποτελέσματα, ο Παναθηναϊκός μπήκε στον αγωνα και κατάφερε να ισοφαρίσει αφού από την αρχή και το 7-4 είχε προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ. Ο ΠΑΟΚ με σερί 5-0 ξέφυγε 10-5 στο 3ο σετ και είχε το προβάδισμα, ενώ καθοριστικό ήταν το 4ο σετ.

Ο ΠΑΟΚ στο 1ο σετ μπήκε εντυπωσιακά και εκμεταλευόμενος το «μουδιασμένο» ξεκίνημα των «πρασίνων» ξέφυγε με 16-10 ύστερα από σερί 4-0 με επίθεση του Χιμένες, μπλοκ του Γκόμεζ στον Πανταλέων και άσσο του Σαφράνοβιτς. Ο Παναθηναϊκός πήρε δύο πόντους (16-12) αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 8-0 από τα σερβίς του Γκόμεζ έφτασε στο 24-12 εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς του που βρέθηκαν στο PAOK Sports Arena.

Η αλλαγή περιστροφής του Παναθηναϊκού με τον Χρίστο Μπέλο να ξεκινάει στο σερβίς και η βελτίωση του μπλοκ έβαλε τον Παναθηναϊκό στον αγώνα. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 13-9 αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 4-0 από επίθεση του Γκόμεζ, μπλοκ του Ρανγκέλ στον Πρωτοψάλτη και άουτ επίθεση του Κουκ ισοφάρισαν 13-13. Στο 15-14 ο Χιμένες χρεώθηκε υπέρβαση που αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι, ενώ ο πολύ καλος Πρωτοψάλτης έδωσε λύσεις στην επίθεση και ο Παναθηναϊκός μέχρι το τέλος κράτησε τη διαφορά. Στο 19-18 δύο λάθη από τους γηπεδούχους και μία επίθεση του Μπέλου διαμόρφωσε το 23-19 και αργοτερα το 25-21 για τον Παναθηναϊκό που ισοφάρισε 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ με σερί 5-0 ύστερα από διαδοαχικά άουτ των πρασίνων ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 10-5. Ο ΠΑΟΚ κράτησε τη διαφορά, ενώ στο 15-13 χρεώθηκε με κίτρινη ο Ανδρεόπουλος για διαμρτυρία μετά από βιαστικό σφύριγμα του Γεωργουλέα σε άμυνα του Πρωτοψάλτη. Παρότι ο  Κουκ μείωσε σε 19-17 ο Κουρνέτας με απολεσματικό σερβίς έκανε σερί 4-0 για το 23-17 που έκρινε το σετ. Δύο σερί λάθη από πλευράς ΠΑΟΚ έδωσαν τη δυνατότητα στους πράσινους να μειώσουν σε 24-22 αλλά ο Χιμένες έγραψε το τελικό 25-22.

Εντυπωσιακό ήταν το μπάσιμο του Παναθηναϊκού στο 4ο σετ με το σερβίς του Στιβαχτή να γράφει το 5-0. Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ έδειξε αποφασισμένος για να πάρει τη νίκη. Σταδιακά μείωσε τη διαφορά, ισοφάρισε πρώτη φορά 13-13 και πέρασε και μπροστά με 18-17. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλεύτηκε λάθος επίθεση του Χιμένες και με φοβερή άμυνα από Πρωτοψάλτη, Μπούρα έγινε το 22-20 (για τον Παναθηναϊκό). Εκεί ήταν η ώρα των Γκόμεζ, Χιμένες. Ο πρώτος με επιθεση μείωσε σε 22-21 και έστειλε τον Κουβανό στα 9μ. που με δύο άσσους έκανε το 23-22. Ο Σαφράνοβιτς «συνέλαβε» με μπλοκ την επίθεση του Πρωτοψαλτη γα το 24-22. Χιμένες και Πρωτοψαλτης έχασαν τα σερβίς και ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 25-23 και 3-1 σετ εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς του.

Διαιτητές: Γεωργουλέας - Γεωργιάδης