09-04-2015 19:39

Μάγκες «πειρατές» άνοιξαν πανιά για τελικό!

Τρία χρόνια και πέντε ημέρες μετά τη νίκη του Φοίνικα Σύρου με 3-1 σετ στον δεύτερο τελικό των πλέι οφ στο Ρέντη, που έδωσε και την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος 2011-12, το «πειρατικό» επιστρέφει δυναμικά και αποφασισμένο να επαναλάβει εκείνο τον θρίαμβο. Με ηγέτη τον Τόμισλαβ Ντόκιτς, με φοβερό σερβίς και αποτελεσματικό μπλοκ - άμυνα ο Φοίνικας νίκησε τον άτονο και άχρωμο Ολυμπιακό με 3-2 σετ και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στον τελικό.

Οι «πειρατές» είχαν πάθος, δύναμη, θέληση και καθοριστικά μπλοκ στα τελειώματα του 4ου σετ αλλά και στο τάι μπρέικ και πήραν μία παλικαρίσια νίκη που δίνει προβάδισμα, όμως, ο δρόμος για την πρόκριση είναι ακόμα μακρύς καθώς το κριτήριο είναι οι τρεις νίκες. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων η Τρίτη του Πάσχα στις 17.00 στο Ρέντη. Ο Ολυμπιακός αιφνιδιάστηκε από την εμφάνιση του Φοίνικα. Πιθανότατα να πίστευαν όλοι πως μετά το ανετο 3-0 στη Σύρο για την 21η αγωνιστική ο αγώνας να είχε τυπική διαδικασία και τώρα θα πρέπει να πάρουν νίκη και στη Σύρο για να γυρίσουν την σειρά των ημιτελικών. Ο αγώνας είχε θέαμα, εναλλαγές στο σκορ αλλά έγινε μπροστά σε λιγοστούς οπαδούς του Ολυμπιακού.

Aποκάλυψη του Φοίνικα το μπλοκ που απέφερε 17 πόντους δείχνοντας και την πολύ καλή τακτική του Ράκτο Παβλίσεβιτς, τα μπλοκ του Λάππα στο φινάλε του 2ου και του 4ου σετ και το «στοπ» πάνω στον Κοΐστρα. Αποκάλυψη και ο Πέκμανς που σε 44 υποδοχές δεν δέχτηκε άσσο και βοήθησε τα μέγιστα σε μία θέση όπου κανονικά θα υπήρχε ο Μιγιαήλοβιτς.

Ο Ολυμπιακός έχασε μέσα από τα χέρια του το 4ο σετ, δεν είχε λύσεις στο πιεστικό σερβίς του Φοίνικα και ο Κοΐστρα για πρώτη φορά «απομυθοποιήθηκε».

Από το 11-11 του 1ου σετ ο Ολυμπιακός με δύο μπλοκ Προύσαλη, Γιούρισιτς ξέφυγε 13-11 και μέχρι το τέλος του σετ κράτησε τη διαφορά των δύο πόντων για το 25-23 και το 1ο σετ. Ο Φοίνικας πίεζε συνεχώς, περιμενε το λάθος των γηπεδούχων που τελικά ήρθε στο 2ο σετ. Οι δύο ομαδες πήγαιναν πόντο πόντο με φοβερές μονομαχίες στο φιλέ και η διαφορα ήταν πάντα στον πόντο. Στο 13-12 για τον Φοίνικα ο Β΄προπονητής του Φοίνικα Άκης Χατζηαντωνίου δέχτηκε κίτρινη κάρτα για διαμρτυρία. Στο 19-19 ο Πέκμανς πλάσαρε, ο Μυλωνάκης έδωσε τη μπάλα στον Φοίνικα αλλά μετά τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων πως υπήρξε άμυνα του Στεφάνου η φάση επαναλήφθηκε και ο Γιούρισιτς σταμάτησε τον Ντόκιτς (20-19).Ο Φοίνικας με επίθεση του Λάππα έφτασε σε σετ μπολ (24-23). Ο Ντιάτσκοφ ισοφάρισε αλλά ο Κοΐστρα που ήταν μέτριος σήμερα έχασε το σερβίς (25-24 για τον Φοίνικα). Ο Ολλανδός με επίθεση ισοφάρισε αλλά με μπλοκ του Λάππα στον Κοΐστρα και νέο μπλοκ του Χρήστου Παπαδόπουλου στον Κοκκινάκη ο Φοίνικας έκανε το 27-25 και το 1-1 σετ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο 3ο σετ και το 3-2 για τον Φοίνικα έγινε 6-3 για τον Ολυμπιακό με σερί σερβίς του Γιούρισιτς. Στα μέσα του σετ η διαφορά εκτοξεύτηκε σε 19-12 και ο Ολυμπιακός με 25-19 έκανε το 2-1 σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον ελέγχο μέχρι τα μισά του 4ου σετ. Από το 6-6 ξέφυγαν 10-6 με σερί 4-0 και το προβάδισμα κρατήθηκε μέχρι το 17-14. Ο Φοίνικας άρχισε να... πυροβολεί απο το σερβίς, η υποδοχή του Ολυμπιακού χάλασε και ο Φοίνικας ισοφάρισε 19-19 με τον σούπερ Ντόκιτς.Ο Ολυμπιακός με τον άσσο του Ντιάτσκοφ πέρασε μπροστά 23-22 αλλά ο Ουκρανός έχασε το σερβίς (23-23) και το σετ τελείωσε με εντυπωσιακό τρόπο ύστερα από δύο συνεχόμενα μπλοκ του Λάππα πάνω στον Κοΐστρα για το 25-23 και το 2-2 σετ.

Η ισοφάριση «σόκαρε» τον Ολυμπιακό, ο Φοίνικας μπήκε με καλύτερη ψυχολογία και στο 3-3 έκανε άλλα δύο μπλοκ πάνω στον Κοΐστρα που βγήκε νοκ άουτ. Με το λάθος του Ντιάτσκοφ που κάρφωσε άουτ και το νέο λάθος του Κοΐστρα που κάρφωσε άουτ ο Φοίνικας ξέφυγε 9-4 και μέχρι το τελος κράτησε την πολύτιμη διαφορά για το 15-11 και το 3-2 σετ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Νικολόπουλος

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-23
2ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 25-27
3ο σετ: 8-3, 16-12, 21-14, 25-19
4ο σετ: 8-6, 16-14, 20-21, 23-25
5ο σετ: 3-5, 6-10, 8-12, 11-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 63 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 4 άσσους, 61 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (25-23, 25-27, 25-19, 23-25, 11-15)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 5 (4/11 επ, 1 άσσος, 55% υπ - 36% άριστες), Γιούρισιτς 15 (10/18 επ, 5 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 16 (14/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ - 51% άριστες), Προύσαλης 1 (1/2 επ), Κόιστρα 25 (21/50 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (5/8 επ, 3 μπλοκ) / Στεφάμου (λ, 72% υπ - 40% άριστες), Μαρούλης 1 (1 άσσος), Κοκκινάκης 11 (8/19 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 85% υπ - 62% άριστες), Σωτηρίου

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 12 (9/17 επ, 3 μπλοκ), Πέκμανς 12 (8/20 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 44% υπ - 28% άριστες), Ντάμποβιτς 7 (5/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρ. 8 (6/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντόκιτς 32 (28/56 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λάππας 11 (5/13 επ, 6 μπλοκ, 52% υπ - 26% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 55% υπ - 35% άριστες), Παπαδόπουλος Π. (38% υπ - 38% άριστες)

Ο αγώνας πόντο πόντο: Ολυμπιακός - Φοίνικας Σύρου 2-3

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΠΛΕΪ ΟΦ
Ημιτελικοί – Θέσεις 1-4
ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός
(Η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες)
1ος αγώνας: Μεγάλη Τρίτη 7 Απριλίου 2015
Πυλαία «PAOK Sports Arena»19.30 (Novasports-3): ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-3 (23-25, 25-18, 23-25, 25-23, 16-18)
2ος αγώνας: Μεγάλη Πέμπτη 9 Απριλίου 2015
PAOK Sports Arena 19.30 (Novasports-7): ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός
Διαιτητές: Γεωργουλέας, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Μπουκουβάλα, Πεχλίδης. Γραμματεία: Παναγιωτίδου.
3ος αγώνας: Τρίτη 14 Απριλίου 2015
Γυμναστήριο Πανελληνίου, Κυψέλη, 19.30 (Novasports): Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
4ος αγώνας: Πέμπτη 16 Απριλίου 2015 (αν χρειαστεί)
Γυμναστήριο Πανελληνίου, Κυψέλη, 19.00 (Novasports): Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
5ος αγώνας: Δευτέρα 20 Απριλίου 2015 (αν χρειαστεί)
PAOK Sports Arena 19.00 (Novasports): ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός

Ημιτελικοί – Θέσεις 1-4i

Ολυμπιακός - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου
1ος αγώνας: Μεγάλη Πέμπτη 9 Απριλίου 2015
Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» Ρέντη 17.00 (Novasports-3): Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου 2-3 (25-23, 25-27, 25-19, 23-25, 11-15)
2ος αγώνας: Τρίτη 14 Απριλίου 2015
Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» Ρέντη 17.00 (Novasports): Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου
3ος αγώνας: Παρασκευή 17 Απριλίου 2015