31-05-2014 20:14

Αναμενόμενη νίκη της Εσθονίας

Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά, η Εσθονία πήρε τελικά το τρίποντο απέναντι στην Ουγγαρία νικώντας με 3-1 στο κλειστό του Ρέντη και τελείωσε τις υποχρεώσεις της στον C όμιλο με 12 βαθμούς. Ωστόσο για την Ελλάδα δεν αλλάζει κάτι. Από τον αγώνα απέναντι στην Σλοβακία συνεχίζει να αναζητά νίκη με 3-0 για απευθείας πρόκριση στο Euro και 3-1 για τη δεύτερη θέση που οδηγεί στα μπαράζ.

Οι Ούγγροι αιφιδίασαν τους Εσθονούς στο πρώτο σετ, καθώς παρότι βρίσκονταν πίσω στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ, επέστρεψαν προς το τέλος αυτού (18-18, 20-20), παίρνοντας μάλιστα προβάδισμα τριών πόντων και μαζί τριπλό σετ μπολ (24-21). Ωστόσο χαράμισαν και τις τρεις ευκαιρίες τους, με αποτέλεσμα το σετ να οδηγηθεί στην «παράταση», γεγονός που ωστόσο δε τους στοίχισε, καθώς επικράτησαν εν τέλει με 29-27.

Ωστόσο η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική, καθώς οι Εσθονοί επέβαλλαν το νόμο τους, επικράτησαν καθολικά των αντιπάλων τους, και κατέκτησαν με περισσή ευκολία τα επόμενα τρία σετ, μαζί με τη νίκη και το τρίποντο.

Τα σετ: 1-3 (29-27, 17-25, 19-25, 16-25)

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Ντιμίτερ): Μπαγκικς 14, Νάγκι 3, Νέμεθ 18, Τοθ, Γιούχας 4, Πάνταρ 20/ Μόλναρ 56% - 41% άρ., Μάγκιαρ, Ντέιβιντ, Νέμεθ, Μόλναρ.

ΕΣΘΟΝΙΑ (Κρέτου): Πουπάρτ 4, Κρικ 12, Τουμπάλ 2, Τζουκάμι 21, Βένο 17, Άγκανιτς 6/ Ρίκμπεργκ 53% - 40% αρ., Τατ 17, Τριάλ, Τεπάν, Τουμπάλ, Κορεσάρ