10-05-2014 22:24

Δρίκος: «Χειρότερα από χθες αλλά είναι φυσιολογικό»

Ο προπονητής της Εθνικής ανδρών Σωτήρης Δρίκος μετά το τέλος του δεύτερου φιλικού με την Λετονία και την ήττα με 3-2 σετ δήλωσε:
«Παίξαμε λίγο χειρότερα απ΄ ότι χθες. Μας έλειψε η φρεσκάδα και η ενέργεια. Το πιο αρνητικό κομμάτι ήταν στο 3ο σετ που δεν διαχειριστήκαμε σωστά το προβάδισμα του 16-12 και 24-22. Κάναμε επιστροφή στο 4ο σετ και στο τάι μπρέικ κάναμε περισσότερα λάθη. Σε αυτή τη φάση δικαιολογούνται ορισμένα πράγματα. Δεν κοιτάμε τα αποτελέσματα των φιλικών αλλά τις αντιδράσει μας. Ο Κουρνέτας μπήκε στην ομάδα με μία προπόνηση. Υπάρχει κούραση σε όλα τα παιδιά, έλλειψη συγκέντρωσης και αυτοματισμών μέσα στον αγώνα. Αύριο θα ξεκουραστούν ορισμένοι παίκτες όπως ο Στεφάνου και θα παίξει λίμπερο ο Ζήσης. Σίγουρα θα επιμείνω στην περίπτωση του Αρμενάκη. Θέλουμε όσο το δυνατόν περισσότερες λύσεις σε μπλοκ, σερβίς και επίθεση».