30-04-2013 19:16

Ο Ηρακλής Κηφισιάς στο φάιναλ 4

Μετά τον Παναθηναϊκό, το εισιτήριο για το Final 4 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων πήρε και ο Ηρακλής Κηφισιάς που νίκησε με 3-1 (25-09, 25-20, 21-25, 25-20) την Κόρινθο, στο παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Μεταμόρφωσης.

Ο Ηρακλής μπήκε... φουριόζος στο πρώτο σετ και με τα σερβις της Παπαδάτου μετάτρεψε το 5-5 σε 17-5 και το 1-0 ήταν θέμα χρόνου. Στο δεύτερο σετ, η Κόρινθος βελτίωσε την υποδοχή της, ενώ με το πείσμα της έφτασε να προηγείται με 14-15. Τότε όμως ξεκίνησαν τα λάθη, με αποτέλεσμα η ομάδα των βορείων προαστίων να βρει την ευκαιρία να κάνει 19-15 και στη συνέχεια το 2-0 στα σετ.

Η Κόρινθος όμως δεν το έβαλε κάτω και πήρε από νωρίς το κεφάλι στο σκορ. Προηγήθηκε με 8-16 και 16-23, με τον Ηρακλή να μειώνει σε 20-23 και 21-24, αλλά το χαμένο σερβίς της Μαυράκου έδωσε το σετ στην Κόρινθο.

Στο τέταρτο σετ, οι τυπικά φιλοξενούμενες προηγήθηκαν για πρώτη και τελευταία φορά με 2-4. Στη συνέχεια, η ομάδα της Κηφισιάς έλεγχε το παιχνίδι και παρότι η Κόρινθος «επέστρεψε» από το 7-12 στο 13-13, ο Ηρακλής «έτρεξε» σερί 6-0 και «καθάρισε» με 25-20.

Τα σετ: 25-09, 25-20, 21-25, 25-20

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Πολύζος): Σταθόπουλου, Μολδοβανίδη, Πρόκτερ, Παπαδατου, Γκρέκα, Κορναράκη/ Οικονομοπούλου-λ, Γρηγοροπούλου –λ, Μαυράκου, Ανδρονίδη, Λιόντα,
ΑΣΠ ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Βατουσιάδη): Βοζάλη, Γκιάτα, Αλατζάκη, Τσέλικα, Βενετσάνου, Βλάχου/ Αγγιστριώτη –λ,  Κοντογιάννη, Κωνσταντάκου