12-12-2018 23:26

Αιφνιδιάστηκε αλλά προκρίθηκε στους τελικούς ο Ολυμπιακός με ηγέτη τον Φινλανδό Τερβαπόρτι

Ο ΠΑΟΚ με σύνθεση έκπληξη άντεξε μόνο για ένα σετ στο «Μελίνα Μερκούρη» απέναντι στον Ολυμπιακό ο οποίος μετά την απώλεια του 1ου σετ έκανε αντεπίθεση διαρκείας και με πρωταγωνιστή τον Φινλανδό πασαδόρο Εμι Τερβαπόρτι επικράτησε 3-1 σετ και προκρίθηκε στους διπλούς τελικούς του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς που θα γίνουν 23 και 26 Ιανουαρίου 2019. Ο Ολυμπιακός στους τελικούς θα αντιμετωπίσει τον Φοίνικα με πρώτο αγώνα στη Σύρο και ρεβάνς στου Ρέντη.

Ωστόσο το ραντεβού του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ ανανεώθηκε για το προσεχές Σάββατο στο «Παλατάκι» για το ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Volley League. Ο αγώνας σημαδεύτηκε από τα υβριστικά συνθήματα των οπαδών του Ολυμπιακού σε βάρος του Ντίμα Φιλίποφ όπως και ο Δημήτρης Τζούριτς επέστρεψε στο Ρέντη για πρώτη φορά από τότε που έφυγε από τον Ολυμπιακό.

Ο Φιλίποφ μαζί με τον Τζούριτς, βασικό ακραίο τον Χιμένες λίμπερο τον Νικήτα Εφραιμίδη και κορυφαίο στο μπλοκ τον Γιάννη Τακουρίδη οδήγησαν πολύ καλά τον ΠΑΟΚ στο 1ο σετ.  Το σερβίς του Τζούριτς άνοιξε δρόμο για σερί 3-0 που με το «καλημέρα» έδωσε διαφορά 6-2 η οποία διατηρήθηκε σε όλο το σετ καθώς οι όποιες προσπάθειες του Ολυμπιακού να κάνει ανατροπή αντιμετωπίστηκαν με επιτυχία από τον δικέφαλο. Ο Ολυμπιακός μείωσε 11-10, αλλά ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 13-10 με Σαφράνοβιτς και μπλοκ Τακουρίδη o oποίος κέρδισε μεγάλες και πολλές μονομαχίες ακόμα και από το Μπέμε. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν 18-16 με τον Σμιτ αλλά ο ΠΑΟΚ με το σερβίς του Φιλίποφ και τις κόντρες του Τζούριτς έκανε το 21-16. Στο 23-19 για τον δικέφαλο ο Τζούριτς έχασε κόντρα επίθεση (23-20) και ο Σμιτ με σερβίς ρίσκου δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ και με συνολικό σερί 4-0 ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 23-23. Ο Καναδός διαγώνιος του Ολυμπιακού έχασε το σερβίς λυτρώνοντας τον ΠΑΟΚ ο οποίος στην επόμενη φάση με πρώτο χρόνο του Όκολιτς έκανε το 25-23 και το 1-0 σετ.

Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε στο 2ο σετ και ο αγώνας έγινε αμφίρροπος μέχρι το 10-10. Η επίθεση του Σμιτ και ο άσσος του Πετρέα έκαναν το 12-10. Ο Φιλίποφ μείωσε 12-11 αλλά ο Ράουβερντινκ ανέβηκε στην επίθεση και ο Τερβαπόρτι σέρβιρε χαρίζοντας στον Ολυμπιακό το πιο αποτελεματικό σερί του που ανέβασε το σκορ στο 16-11. Ο Σαφράνοβιτς και ο Τζούριτς μείωσαν 16-13 για τον ΠΑΟΚ αλλά ο Ολυμπιακός και πάλι με όπλο το σερβίς (αυτή τη φορά με τον Μπέμε) έκανε σερί 4-0 για το 21-14. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 22-19 με τους εντυπωσιακούς Μαρκέζ και Χιμένες αλλά ο  Ολυμπιακός πήρε το σετ 25-19 με τρία σερί λάθη από τους παίκτες του δικεφάλου (Μαρκέζ, Σαφράνοβιτς και Χιμένες).

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα και με φοβερό σερβίς έκανε σερί 6-0 με τον Μπέμε να κάνει δύο μπλοκ και μία κόντρα επίθεση. Ο ΠΑΟΚ δε μπόρεσε να επανέλθει, ενώ στο 22-17 με επίθεση του Ζουπάνη και δύο επιθέσεις του Ράουβερντινκ έκανε το 25-17 και το 2-1 σετ.

Ίδια εικόνα και στο 4ο σετ με τον Ολυμπιακό να ξεκινάει εντυπωσιακά χάρις το σερβίς του. Η υποδοχή του ΠΑΟΚ δεν άντεξε την πίεση από τους «πυροβολισμούς» των «ερυθρολεύκων» που ξέφυγαν 7-2, ενώ αργότερα ήρθε η σειρά του Τερβαπόρτι που πάλι με το σερβίς εκτόξευσε την διαφορά στο +7 (11-4). Εκεί κρίθηκε ο αγώνας, ο ΠΑΟΚ δεν είχε άλλες λύσεις και ο Ολυμπιακός με 3-1 σετ πήρε την πρόκριση.

Διαιτητές: Βουδούρης, Ονόπας.

1ο σετ: 3-8, 13-16, 16-21, 23-23, 23-25

2ο σετ: 8-7, 16-11, 21-14, 22-19, 25-19

3ο σετ: 8-2, 16-11, 21-15, 25-17

4ο σετ: 8-3, 16-7, 21-15, 25-21

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 8 άσσοι, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 3 άσσοι, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-19, 25-17, 25-21) σε 106΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 7 (3/8, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Μπέμε 13 (8/11, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Φράγκος 5 (5/20, 47%υπ., 18%αρ.), Σμιτ 19 (16/37, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 6 (2/3, 4 άσσοι), Ράουβερντινκ 13 (12/24, 1 μπλοκ, 43%υπ., 35%αρ.) / Στεφάνου (λ. – 62%υπ., 38%αρ.), Κουμεντάκης 6 (6/13, 67%υπ., 50%αρ.), Ζουπάνης 2 (2/4), Στιβαχτής, Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης.

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Όκολιτς 10π. (8/14, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/2, 1 μπλοκ), Τζούριτς 11 (9/29, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τακουρίδης 12 (6/12, 6 μπλοκ), Χιμένες 6 (6/16, 23%υπ., 16%αρ.), Σαφράνοβιτς 8 (6/17, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 56%υπ., 40%αρ.) / Νικήτας Εφραιμίδης (λ. – 56%υπ., 40%αρ.), Μαρκέζ 4 (3/11, 1 άσσος), Τερζής 2 (2/2), Γάτσης 1 (1/2), Μπούτος, Γκόρτσανιουκ 4 (3/5, 1 μπλοκ, 57%αρ., 29%αρ.).