12-12-2018 23:43

Πρόκριση πολλών... μποφόρ για τον Φοίνικα που νίκησε 3-2 την ΑΕΚ (φωτό)

Μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα με 3-2 σετ ήρθε η ώρα να πανηγυρίσει στο τάι μπρέικ μία μεγάλη πρόκριση. Η αναφορά είναι για τον Φοίνικα Σύρου που μετά από ματς θρίλερ απόψε στην Ερμούπολη νίκησε την ΑΕΚ 3-2 στο νοκ άουτ ημιτελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και προκρίθηκε στους διπλούς τελικούς κόντρα στον Ολυμπιακό. Οι τελικοί θα γίνουν 23 Ιανουαρίου 2019 (στη Σύρο) και τρεις ημέρες αργότερα στο Ρέντη.

Το «πειρατικό» θα διεκδικήσει τον δεύτερο τίτλο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς μετά το 2012 και θα παρουσιαστεί σε τελικούς για τρίτη φορά στην ιστορία του μετά το 2012 και το 2014.

Η ΑΕΚ έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί για δεύτερη φορά στην ιστορία της σε έναν τελικό. Προηγήθηκε 1-0 και 2-1 σετ αλλά το καθοριστικό - όπως αποδείχτηκε - ήταν το 2ο σετ όπου η Ενωση προηγήθηκε 24-22 αλλά ο Φοίνικας το πήρε 26-24 με σερί 4-0. Στο 5ο σετ και στο 12-12 ο Ντόκιτς έδωσε προβάδισμα στον Φοίνικα 13-12 ενώ στην επόμενη φάση ο Αλέξανδρος Μυλωνάκης χρέωσε με άουτ τον Γιώργο Τζιουμάκα προκαλώντας τις έντονες αντιδράσεις των φιλοξενουμένων που ζήτησαν μπλοκ - άουτ. Η απόφαση δεν άλλαξε και η μεγάλη νίκη του Φοίνικα κλείδωσε με τον πόνο του Αλέξανδρου Χήρα για το 15-12 και 3-2 σετ

Ο αγώνας απόψε στην Ερμούπολη ήταν συγκλονιστικός με τους Εβάντρο, Φίλιο και Ντόκιτς να κάνουν καταπληκτική εμφάνιση και να κερδίζουν στα σημεία την ΑΕΚ η οποία είχε πρωταγωνιστή τον Στοΐλοβιτς. Ο Φοίνικας μετά από τρεις ήττες με 3-2 σετ στο πρωτάθλημα κατάφερε να πάρει νίκη με το ίδιο σκορ και μαζί μία ιστορική πρόκριση που του δίνει την ευκαιρία να διεκδικήσει το δεύτερο τρόπαιο στη διοργάνωση μετά το 2012. Ενδεικτικό των ανατροπών που είχαμε απόψε στο σκορ ήταν η εξέλιξη του 2ου και του 3ου σετ. Στο 2ο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε 24-22 και το πήρε ο Φοίνικας 26-24 και στο 3ο σετ προηγήθηκε η ΑΕΚ 24-22 αλλά επικράτησε ο Φοίνικας 29-27. Η ΑΕΚ προδόθηκε από την υποδοχή της και δε μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα με 1-0 και 2-1 σετ. Καθοδηγούμενη άριστα και πάλι από τον Φαρχάντ Σελαφζούν κατάφερε να αξιοποιήσει ακόμα και τις μέτριες υποδοχές και να κάνει την διαφορά στον αγώνα. Στο 10-10 ο Τζιουμάκας με επίθεση, ο Στοΐλοβιτς με άσσο και ο Ντόκιτς με λάθος έδωσαν στην ΑΕΚ προβάδισμα 13-10. Η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου διατήρησε τη διαφορά και στο 20-17 την αύξησε κιόλας όταν ο ορεξάτος Στοΐλοβιτς με το σερβίς του διέλυσε την υποδοχή του Φοίνικα, οι συμπαίκτες του γύρισαν σε κόντρες και με σερί 4-0 η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 24-17. Με επίθεση του Σέρβου τελείωσε το σετ 25-18.

Μεγάλες μάχες έγιναν στο 2ο σετ όπου είχαμε έξι εναλλαγές στο σκορ και τον Φοίνικα να αρπάζει τη μπουκιά από το στόμα της «Ενωσης». Με τον Τζουμάκα η ΑΕΚ έκανε το 6-5 ενώ με το Μότα και τον Χαρακαμπιδη ξέφυγε 10-7. Ο Φοίνικας ρίσκαρε πιο πολύ στο σερβίς «κυνήγησε» την ΑΕΚ στο σκορ και με σερί 3-0 προσπέρασε 17-16. Η ΑΕΚ απάντησε με δύο άσσους του Μότα και προσπέρασε 20-19 και με το Μότα έκανε το 24-22 αγκαλιάζοντας το σετ. Όμως, ο Φοίνικας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Ντόκιτς με επίθεση μείωσε 24-23 και το σερβίς του Παναγιώτη Παπαδόπουλου ο Φοίνικας έκανε τη μεγάλη ανατροπή. Ο Παπαδόπουλος πήρε άσσο, ο Χήρας έκανε μπλοκ και ο Μότα έκανε λάθος για το 26-24 και το 1-1 σετ.

Σκληρές μάχες είχαμε και στο 3ο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 22-22 και ο Φοίνικας με την επίθεση του Ντόκιτς και το λάθος του Ηρακλή Παπαδόπουλου έκανε το 24-22. Η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Χαραλαμπίδη και τον άσσο του Τζιουμάκα. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 25-24, 26-25 και 27-26 αλλά η ΑΕΚ με επιθέσεις από Στοΐλοβιτς, Τζιουμάκα και το λάθος του Βουλκίδη πήρε το σετ 29-27 κάνοντας το 2-1.

Μάχη πόντο πόντο έγινε και στο 4ο σετ μέχρι το 11-11. Με τον Φίλιο και τον Εβάντρο και ένα μπλοκ του Λέσκοφ ο Φοίνικας έκανε σερί 4-0 για το 15-11 και πήρε κεφάλι για την ισοφάριση. Η ΑΕΚ δεν επανήλθε και το σετ ολοκληρώθηκε με τον πόντο του Χήρα.

Στο τάι μπρέικ ο Φοίνικας ήταν πάντα ένα βήμα μπροστά και την ΑΕΚ να ισοφαρίζει στο σκορ. Ο Εβάντρο με κόντρα επίθεση έκανε το 11-9 αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε 11-11 με δύο επιθέσεις του Στοΐλοβιτς. Στο 12-12 ο Ντόκιτς έδωσε πάλι προβάδισμα (13-12), ο Τζιουμάκας έχασε καθοριστική επίθεση (οι παίκτες της ΑΕΚ ζήτησαν μπλοκ άουτ). Το σκορ έγινε (14-12) και ο αγώνας τελείωσε με πόντο του Χήρα 15-12 και συνολικό σερί 3-0 που έστειλε τον Φοίνικα στους τελικούς εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών από τους συριανούς. Διαιτητές: Μυλωνάκης, Παπακοσμάς.

1ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 18-25

2ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 22-24, 26-24

3ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 24-22, 27-29

4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-16, 25-19

5o σετ: 5-4, 8-6, 11-9, 12-12, 15-12 * Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 9 άσσοι, 56 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 38 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν: 7 άσσοι, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (18-25, 26-24, 27-29, 25-19, 15-12)

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χήρας 10π. (5/9επ., 5 μπλοκ), Φίλιο 16 (7/9, 6 μπλοκ), Εβάντρο 22 (20/36, 2 άσσοι, 45%υπ., 28%αρ.), Λέσκοφ 5 (2/4, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ντόκιτς 18 (15/45, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 9 (7/28, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 64%υπ., 31%αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. – 67%υπ., 50%υπ.), Αδάμ, Βουλκίδης, Βελούδης (λ.-39%υπ., 17%αρ.), Μήλης.

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 7π. (5/9επ., 2 μπλοκ), Σελαφζούν 4 (1/5, 2 μπλοκ, 1 άσσος,) Στοΐλοβιτς 22 (19/34, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κανέλλος 8 (5/9, 3 μπλοκ), Τζιουμάκας 11 (8/28, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μότα 11 (7/19, 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 47%υπ., 3%αρ.) / Γκαράς (λ. – 24%υπ., 10%αρ.), Κουλοχέρης, Παπαδόπουλος 6 (5/10, 1 μπλοκ), Δρογκάρης.