20-06-2015 11:41

Θρίαμβος της Κύπρου

Η Κύπρος ξεκίνησε ιδανικά την προσπάθειά της για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου. Επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Σκωτίας και πήρε έτσι τρείς υπερπολύτιμους βαθμούς έναντι μηδενός της αντιπάλου της.
Στο πρώτο σετ είχε συνεχώς το προβάδισμα μη αφήνοντας την αντίπαλη ομάδα να γίνει απειλητική και το κέρδισε με 25-21 σε 28 λεπτά.

Στο δεύτερο, η Σκωτία αντέδρασε αλλά η Κύπρος στα τελικά στάδια του σετ κατάφερε να ξεφύγει και να φθάσει στην κατάκτηση του με 25-21 σε 21 λεπτά παίρνοντας ένα σημαντικό προβάδισμα στο σκορ με 2-0.

Στο τρίτο σετ Κύπρος και Σκωτία ξεκίνησαν δυνατά. Οι Σκωτσέζοι διατηρούσαν ένα προβάδισμα τριών πόντων 7-10, 10-13, όμως η Εθνική μας ομάδα με αντεπίθεση διαρκείας πέρασε μπροστά στο σκορ με 16-14. Μια διαφορά που συντηρούσε συνεχώς παρά την μεγάλη πίεση της Σκωτίας. Στην πιο κρίσιμη καμπή του σετ η Κύπρος ξέφυγε στο σκορ και πήρε και το τρίτο σετ με 25-20 σε 26 λεπτά. Ηταν μια πολύ μεγάλη νίκη επί ενός πολύ δυνατού αντιπάλου.

Καλύτεροί παίκτες οι Κνέζεβιτς (καλύτερος επιθετικός του αγώνα), Οικονομίδης (8 άσσους).

Ακολουθεί ο άλλος αγώνας του ομίλου Λουξεμβούργο-Φαρόε.
Αύριο η Εθνική μας ομάδα αντιμετωπίζει το Λουξεμβούργο.