14-12-2013 02:35

H Oμόνοια ξέφυγε 5 βαθμούς με «διπλό» στη Δερύνεια

Τεράστιας σημασίας νίκη σημείωσε η Ομόνοια μέσα στην καυτή έδρα της Αναγέννησης στη Δερύνεια με 3-1 σετ και ξέφυγε 5 βαθμούς στη βαθμολογία μετά τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής και προβάλλει πλέον ως το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Σπουδαία ήταν η νίκη της Ανόρθωσης στο Βαρωσιώτικο ντέρμπυ κόντρα στην περσινή πρωταθλήτρια Νέα Σαλαμίνα με 3-0 σετ.

Στους άλλους αγώνες η ΑΕ Καραβά επεβλήθη του Παφιακού με 3-0 και άρχισε να ανεβαίνει ενώ ο Παφιακός μπλέκεται σε περιπέτειες και τέλος στο ντέρμπυ των ουραγών, σπουδαία θα πρέπει να θεωρηθεί η επιτυχία του ΑΠΟΕΛ επί της Ολυμπιάδας Φρενάρους με 3-2 σετ , μια νίκη που αναπτερώνει τις ελπίδες του για σωτηρία.

Στο μεγάλο ντέρμπυ της αγωνιστικής η Ομόνοια αφού βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ από την Αναγέννηση η οποία έπαιξε χωρίς τον Στέβοβιτς, ανέτρεψε τα σε βάρος της δεδομένα και πήρε τα επόμενα τρία σετ και φυσικά την μεγάλη νίκη μέσα σε μια κατάμεστη Δερύνεια. Η Ομόνοια τώρα αποσπάσθηκε στην κορυφή κατά 5 βαθμούς από την δεύτερη Αναγέννηση.

Τα σετ 25-23, 19-25, 20-25, 16-25.

Η Ανόρθωσις εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Αναγέννησης και την έπιασε στην δεύτερη θέση. Κι αυτό γιατί η επιτυχία της επί της Νέας Σαλαμίνας ήταν τρίποντη. Καθαρή νίκη με 3-0 μετά από πολύ καλή εμφάνιση. Στα δύο πρώτα σετ η Ανόρθωσις έπαιξε πολύ καλύτερα και κέρδισε σχετικά εύκολα. Όμως στο τρίτο σετ έγινε πραγματικό ντέρμπυ με συνεχές εναλλαγές στο σκορ. Πιο ψύχραιμη και πιο αποτελεσματική η Ανόρθωσις πήρε την μεγάλη νίκη.

Τα σετ  25-17, 25-20, 25-23.

Η ΑΕ Καραβά παίζοντας καλύτερα νίκησε καθαρά με 3-0 σετ τον Παφιακό. Η επιστροφή του Κανεστράτσι στην ομάδα φαίνεται έδωσε πνοή στους παίκτες. Με την νίκη της αυτή η ΑΕΚ σταθεροποιήθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας και απειλεί  την Νέα Σαλαμίνα. Αντίθετα ο Παφιακός με την νέα του ήττα μπαίνει σε περιπέτειες αφού τον πλησίασαν τόσο η Ολυμπιάς Φρενάρους αλλά και το ΑΠΟΕΛ.

Τα σετ 25-22, 25-18, 25-20.

Στο Λευκόθεο ένα ψυχωμένο ΑΠΟΕΛ νίκησε μια πολύ δυνατή Ολυμπιάς Φρενάρους με 3-2. Πραγματικά έγινε ένα ματς για γερά νεύρα που καθήλωσε όλους όσους βρέθηκαν στο γήπεδο. Μετά από ένα συγκλονιστικό παιγνίδι το οποίο έλεγχε στο σκορ πάντα το ΑΠΟΕΛ, η γαλαζοκίτρινη ομάδα επικράτησε με 3-2 και πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς αναπτερώνοντας τις ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία.

Τα σετ: 25-22, 23-25, 25-13, 24-26, 15-13.