18-12-2013 02:10

Η ΑΕΚ Λάρνακας έσπασε το αήττητο του Απόλλωνα

Συγκλονιστικό ματς έγινε στο Κίτιον όπου η ΑΕΚ Λάρνακας έσπασε το αήττητο του Prestige Απόλλων κερδίζοντας τον με 3-2 σετ.

Ο Prestige Απόλλων προηγήθηκε της ΑΕΚ στο σκορ παίρνοντας το πρώτο σετ όμως η συνέχεια ανήκε στην ΑΕΚ που κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ παίρνοντας τα επόμενα δύο σετ με 25-17 και 25-19. Προ του φάσματος της ήττας ο Prestige Απόλλων ανασυντάχθηκε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 παίρνοντας το σετ με 25-18. Στο καθοριστικό πέμπτο σετ η ΑΕΚ πιο αποτελεσματική κατάφερε να πάρει το σετ με 15-13 και να φθάσει σε μια μεγάλη νίκη δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα.

H Prosport Aνόρθωσις κέρδισε εύκολα τον Παφιακό με 3-0 σετ. Η ομάδα της Αμμοχώστου εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα του πρωτοπόρου Prosport Απόλλων και πλησίασε την κορυφή. Ο Παφιακός στάθηκε καλά στο γήπεδο ιδιαίτερα στο δεύτερο σετ.

Η Transbunker ΑΕΛ παίζοντας κυρίως με νεανική ομάδα δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει την Ε.Ν.Αγίου Αθανασίου με 3-0 παίρνοντας έτσι τρεις βαθμούς.

Νέα επιτυχία για το ΘΟΙ Αυγόρου επικρατώντας με 3-1 σετ (25-12, 25-07, 24-26, 25-21) της μαχητικής Ολυμπιάδας. Το ΘΟΙ εδραιώθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας ενώ η Ολυμπιάδα μπορεί να παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας αλλά η εμφάνισή της στα δύο τελευταία σετ ήταν ενθαρρυντική για την δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος.