16-11-2013 12:53

Πρωτάθλημα για δύο στην Κύπρο

Η πρωτοπόρος και αήττητη Αναγέννηση Δερύνειας πέρασε και από το Λευκόθεο κερδίζοντας δύσκολα το ΑΠΟΕΛ με 3-0 σετ. Μάλιστα το δεύτερο και τρίτο σετ η φιλοξενούμενη ομάδα κέρδισε τα σετ στις λεπτομέρειες χάρις στην αποφασιστικότητα αλλά και αποτελεσματικότητα των παικτών της. Το ΑΠΟΕΛ πάλεψε όσο μπορούσε αλλά μετά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής έπεσε στην τελευταία θέση.

Η Ομόνοια που ακολουθεί κατά πόδας την πρωτοπόρο Αναγέννηση επιβλήθηκε μέσα στην Πάφο του Παφιακού με 3-0 σετ. Η Ομόνοια ήταν καλύτερη σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα αλλά και ο Παφιακός έπαιξε πολύ καλά στον αγώνα και βλέπει τη συνέχεια με αισιοδοξία.

Σπουδαίο παιγνίδι έγινε στο Σπύρος Κυπριανού όπου η πρωταθλήτρια Νέα Σαλαμίνα παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές, κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή και να πάρει μια σημαντική νίκη με 3-2 απέναντι στην κυπελλούχο ΑΕ Καραβά που αξίζει να σημειωθεί ότι έπαιξε χωρίς τον Ροντόλφο ο οποίος έφυγε πριν από δύο μέρες για το Κατάρ.

Διακύμανση του σκορ:
1ο σετ: 8-5, 16-8, 21-12, 25-15
2ο σετ: 8-6, 16-15, 19-21, 20-25
3ο σετ: 4-8, 15-16, 21-19, 26-24
4ο σετ: 5-8, 14-16, 21-20, 22-25
5ο σετ: 4-8, 7-11, 11-15

Η Ολυμπιάς Φρενάρους σημείωσε σπουδαία νίκη επί της Ανόρθωσης 3-1 σετ και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Ηταν ένα συναρπαστικό παιγνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες ιδιαίτερα στα δύο πρώτα σετ του αγώνα όπου η γηπεδούχος ομάδα ήταν πιο αποφασιστική και επικράτησε και στα δύο.