16-10-2013 00:18

Ο Απόλλων κατέκτησε το κυπριακό Σούπερ Καπ γυναικών

Ο Prestige Απόλλων ήταν ο μεγαλος νικητής του 21ου ΟΠΑΠ Σούπερ Καπ γυναικών που έγινε στη αίθουσα Σπύρος Κυπριανού στη Λεμεσό παρουσία 550 φιλάθλων. Επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Prosport Ανόρθωσης και κατέκτησε το 2ο Σούπερ Καπ στην ιστορία του.

Με ελλείψεις παρουσιάστηκαν οι δύο ομάδες στο Σούπερ Καπ και πιο πολύ η πρωταθλήτρια Prosport Ανόρθωσις που έπαιξε χωρίς τις ξένες της Λαβρούκ και Στογιάνοβα. Από πλευράς Prestige Απόλλων δεν αγωνίστηκε η Χουντίμα με τον απλούστατο λόγο ότι δεν ολοκληρώθηκαν ακόμα οι μεταγραφές τους.

Ο Prestige Απόλλων ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα έχοντας συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ.  Απέναντι του παρατάχθηκε η Prosport Ανόρθωσις  αμιγώς κυπριακή που κατάφερε να πιάσει στο σκορ τον Prestige Απόλλων στο 21-21. Όμως ο Prestige Απόλλων πιο ψύχραιμος και αποφασιστικός καθάρισε το σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ η Prosport Ανόρθωσις μπήκε πιο απειλητική και πήρε ένα προβάδισμα τριών πόντων 9-6. Όμως ο  Prestige Απόλλων ανέβασε στροφές χάρις στις επιθέσεις της Γερμάνοβα αλλά και στο ενεργητικό του μπλοκ. Η Prosport Ανόρθωσις πάλευε κάθε φάση χάρις στις επιθετικές εξάρσεις της νεαρής Ζεμπύλα και βρισκόταν πάντα μπροστά στο σκορ. Η επιμονή των παικτριών του Prestige Απόλλων έφερε την ποθητή ισοφάριση στο 23-23 και στη συνέχεια να φθάσει στην κατάκτηση ενός δραματικού σετ με 25-23.

Στο τρίτο σετ ο Prestige Απόλλων υπερείχε της αντιπάλου και πήρε με σχετικά εύκολα το σετ με 25-18 και φυσικά πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη με 3-0 σετ η οποία στη συνέχεια πανηγυρίστηκε έντονα.