• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1734
22-12-2014 20:46

Με σούπερ Ντιάτσκοφ, «άντεξε» στην Κυψέλη

Άλλη μία νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού με 3-2 στο ντέρμπι των αιωνίων. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 2-0, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε τα ψυχικά αποθέματα να κάνει το 2-2. Κορυφαίος ήταν ο Ντιάτσκοφ με 31 πόντους. Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από την συμπεριφορά των οπαδών του Παναθηναϊκού, οι οποίοι ανάγκασαν τον διαιτητή Γεροθόδωρο να διακόψει προσωρινά το παιχνίδι.

Το 1ο σετ θα το θυμόμαστε για το συνολικό 11-0 που έκανε ο Ολυμπιακός έχοντας στο σερβίς τον Κώστα Προύσαλη. Ο Παναθηναϊκός με πολύ ενθουσιασμό πήρε προβάδισμα 10-7. Ο Ντιάτσκοφ μείωσε με επίθεση σε 10-8 και σε σερβίς πήγε ο Προύσαλης ο οποίος δεν πήρε άσσο αλλά χάλασε την υποδοχή του τριφυλλιού αναγκάζοντας τους επιθετικούς του σε διαδοχικά λάθη. Ετσι η διαφορά εκτοξεύτηκε σε 18-10 για τον Ολυμπιακό και σταμάτησε μόνο όταν ο Προύσαλης έχασε το σερβίς (18-11). Με πρωταγωνιστή τον Ντιάτσκοφ η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και ο Ολυμπιακός έκανε το 25-17 και το 1-0 σετ.

Περίπου ίδια η εικόνα και στο 2ο σετ με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει πάλι με +3 (9-6) αλλά το χαμένο σερβίς του Πρωτοψάλτη και ο άσσος του Ντιάσκοφ και το λάθος στην άμυνα του Παναθηναϊκού έφεραν την ισοφάριση. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 13-13 οπότε αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Κοκκινάκη από τη θέση του σερβίς να χαλάσει την υποδοχή του Παναθηναϊκού και να φέρει σερί 3-0 για το 16-13. Ο άσσος του Κλαρκ και οι δύο επιθέσεις του Αμρικανού «έσπρωξαν» κι άλλο τον Ολυμπιακό ανοίγοντας το σκορ στο 21-16 και το σετ τελείωσε με 25-20 για το 2-0 σετ.

Η ανατροπή από 12-16

Από το 3ο σετ οι παρανομαστές του... κλάσματος άλλαξαν, με τον Ολυμπιακό να ξεκινάει με προβάδισμα 10-5 μετά και από δύο άσσους τους Τακουρίδη. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν προβάδισμα μέχρι το 16-12 οπότε ο Παναθηναϊκό με όπλο το μπλοκ άμυνα κατάφερε να βγάλει κόντρα επιθέσεις και με σερί 4-0 από Κουκ, Πρωτοψάλτη και μπλοκ του Πανταλέοντα ισοφάρισε 16-16. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 22-22. Ο Κουκ έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (23-22) κι εκεί έγινε η φάση του αγώνα. Μετά από εκπληκτική άμυνα του Κάρσον Κλάρκ ο Γιάννης Τακουρίδης όπως φάνηκε στο τηλεοπτικό ριπλέι κάρφωσε άουτ, αλλά ο Νώντας Γεροθόδωρος έδωσε τη μπάλα στον Ολυμπιακό. Ο αγώνας διακόπηκε με τις διαμαρτυρίες των «πρασίνων» και ο δεύτερος διαιτητής Αλέξανδρος Μυλωνάκης μετά από μίνι συμβούλιο με τον Γεροθόδωρο χρέωσε τον Κάρσον Κλάρκ με «υποβοηθούμενο χτύπημα» διότι στην άμυνα που έκανε νωρίτερα για να φτάσει η μπάλα στην Κοκκινάκη έπιασε τη σκάλα του διαιτητή. Το σκορ έγινε 24-22, αλλά ο Ολυμπιακός με μία επίθεση του Κλαρκ, ένα «στοπ» πάνω στον Καμίνσκι και ένα «άουτ» του διαγωνίου του Παναθηναϊκού προηγήθηκε 25-24. Οι «πράσινοι» δεν το έβαλαν κάτω και μετά το χαμένο σερβίς του Ολυμπιακού πήραν το σετ 27-25 με δύο συνεχόμενες άουτ επιθέσεις του Κοκκινάκη.

Η ισοφάριση

Η κατάκτηση του 3ου σετ και η μείωση του σκορ σε 2-1 σετ έδωσε κουράγιο στους παίκτες του Παναθηναϊκού που κατάφεραν να βρίσκουν λύσεις σε όλο το 4ο σετ και να μένουν κοντά στο σκορ απέναντι στους «ερυθρόλευκους» που κατακτούσαν πιο εύκολα τους πόντους. Σε όλο το σετ έγιναν εναλλαγές στο σκορ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 10-9, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά 12-11 και με δύο επιθέσεις του Κουκ έκανε το 19-17. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 3-0 και πηρε προβάδισμα με 20-19. Ο Παναθηναϊκός πέρασε πάλι μπροστά 23-22, ενώ στο 24-24 ο Πρωτοψάλτης έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά και ο Χόι με μπλοκ τελείωσε το σετ με 26-24 ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ.

Υπογραφή Ντιάτσκοφ

Στο τάι μπρέικ έγινε ακόμα μια μεγάλη μάχη με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Ο Ολυμπιακός με όπλο το μπλοκ, λιγότερα λάθη, μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και ηγέτη τον Ντιάτσκοφ πήρε τη νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 4-2 και 8-6 με τα σερβίς και τις επιθέσεις του Ντιάτσκοφ. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με Κουκ και μπλοκ του Πανταλέοντα και πήρε τελευταία φορά προβάδισμα 10-9. Εκεί αποσύρθηκε ο Ντιάτσκοφ που έδειξε ότι έπαθε διάστρεμμα. Στο 11-11 ο Χριστοφιδέλης πήρε καθοριστική επίθεση για το 12-11 ενώ επέστρεψε στον αγώνα και ο Ντιάτσκοφ. Ο Ουκρανός με δύο προσωπικούς του πόντους συν ένα μπλοκ του Χριστοφιδέλη έσπρωξαν τον Ολυμπιακό στη νίκη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος - Μυλωνάκης

1ο σετ: 8-5, 10-16, 14-21, 17-25
2ο σετ: 8-6, 13-16, 16-21, 20-25
3ο σετ: 5-8, 12-16, 21-20, 27-25
4ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 26-24
5ο σετ: 4-5, 10-9, 11-12, 12-15

Τα σετ: 2-3 (17-25, 20-25, 27-25, 26-24, 12-15)

* Ο πόντοι του Παναθηναϊκός προήλθαν από 6 άσσους, 60 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 7 (5/23 επ, 2 άσσοι), Στιβαχτής 3 (μπλοκ), Κουκ 18 (17/33 επ, 1 άσσος, 71% υπ - 40% άριστες), Πρωτοψάλτης 26 (22/45 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ - 25% άριστες), Χόι 14 (9/16 επ, 5 μπλοκ), Πανταλέων 10 (6/9 επ, 4 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 53% υπ- 35% άριστες), Αριστόπουλος 1 (1/1 επ), Δημητριάδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 12 (7/10 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 31 (26/36 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ - 24% άριστες), Κοκκινάκης 8 (6/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ - 35% άριστες), Κλαρκ 14 (11/29 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (2/4 επ, 2 άσσοι 4 μπλοκ)  / Στεφάνου (λ, 74% υπ - 37% άριστες), Χριστοφιδέλης 4 (4/11 επ, 78% υπ - 56% άριστες), Σωτηρίου, Σμαραγδής.