19-04-2022 19:50

Pre League ανδρών (Πλέι άουτ): Βαρδ-Άρης παραμονής, 3-1 την Κομοτηνή στον τρίτο τελικό

Την παραμονή του στη Pre League και για την επόμενη σεζόν εξασφάλισε ο Άρης με 2-1 νίκες στα πλέι άουτ, καθώς στο κλειστό της Μίκρας και με την βοήθεια του κόσμου του, νίκησε την Κομοτηνή με 3-1 (26-24, 20-25, 25-12, 25-18).

Το πρώτο σετ ήταν ένα μεγάλο θρίλερ. Ο Άρης προηγήθηκε με 21-18, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 24-24, αλλά κατάφεραν και το πήραν στις λεπτομέρειες με 26-24.

Η Κομοτηνή κυριάρχησε στο δεύτερο σετ, το οποίο πήρε με 20-25. Στη συνέχεια και πάλι ο Άρης επέβαλλε τον ρυθμό του, προηγήθηκε με 22-9 και επικράτησε με περίπατο 25-12. Στο τέταρτο και παλι ο Άρης κυριάρχησε, απέναντι σε μια Κομοτηνή που κατέρρευσε αγωνιστικά στο 13-9 όταν δέχτηκε κόκκινη κάρτα.

Οι γηπεδούχοι με  σπουδαίο σερί έφτασαν εύκολα στο 25-18 και στο τελικό 3-1, και έσωσαν αυτή την πολύ δύσκολη σεζόν. Aπο την αλλη η ΑΕ Κομοτηνής έπεσε στην Α2.

Τα σετ: 26-24, 20-25, 25-12, 25-18.