10-04-2019 01:26

Η Κονελιάνο πέρασε στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ γυναικών

Η ιταλική Ιμόκο Βόλεϊ Κονελιάνο είναι η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους τελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ γυναικών μετά την άνετη νίκη με 3-0 σετ που σημείωσε στον επαναληπτικό ημιτελικό που έγινε στο Μπουρχάν Φελέκ της Κωνσταντινούπολης.

Η Φαμπρίς με 17 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ της Κονελιάνο. Η Φενερμπαχτσέ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το 3ο σετ που θα την έβαζε στον αγώνα.

Στον πρώτο αγώνα στην Ιταλία η Κονελιάνο είχε νικήσει επίσης με 3-0 (25-21, 25-23, 26-24)

Δείτε τις καλύτερες φάσεις: ΕΔΩ

Διαιτητές: Μπουργκίεβιτς, Ισαΐλοβιτς

1ο σετ: 6-8, 11-16, 16-21, 18-25
2ο σετ: 8-7, 11-16, 13-21, 22-25
3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-20, 26-28

*Οι πόντοι της Φερνερμπαχτσέ προήλθαν: 7 άσσοι, 35 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων και της Ιμόκο Βόλεϊ Κονελιάνο οι ποντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 39 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (18-25, 22-25, 26-28) σε 80΄.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ζόραν Τέρζιτς): Αντονίγιεβιτς 1π., Μπαμπάτ 6, Βάργκας 14, Μπρίτσιο Ράμος 15, Ερντέμ 7, Ραμπατζίεβα 5 / Νταλμπελερ (λ-55%υπ.), Γιλμάζ (λ.33%), Ουνβέρ, Γιλντιρίμ 3.

ΚΟΝΕΛΙΑΝΟ (Ντανιέλε Σανταρέλι): Ντε Κρούιφ 5π., Ντανέσι 12, Φαμπρίς 17, Βολόζ 4, Χιλ 8, Σίλα 8 / Ντε Τζενάρο (λ.-53%7υπ.), Φερσίνο, Λόβε.

Στο δεύτερο ζευγάρι που θα παίξουν αύριο Τετάρτη 10 Απριλίου στις 21.30 η ιταλική Νοβάρα θα υποδεχτεί την περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης Βακίφμπανκ Κωνσταντινούπολης οπότε και η Κονελιάνο θα μάθει την αντίπαλο της.

Ρεβάνς σε Καζάν και Τσιβιτάνοβα Μάρκε

Υπενθυμίζεται πως την Τετάρτη 10 Απριλίου θα γίνουν και οι ρεβάνς των ημιτελικών στο Τσάμπιονς Λιγκ ανδρών. Στις 19.00 η Ζενίτ Καζάν θα υποδεχτεί την Περούτζια στη ρεβάνς του 3-2 του πρώτου αγώνα, ενώ η Κουτσίνε Λούμπε Τσιβιτάνοβα στις 21.30 θα φιλοξενήσει την πολωνική Σκρα Μπελχατόφ του Ρομπέρτο Πιάτσα και χρειάζεται δύο σετ για να προκριθεί μετά τη νίκη της με 3-0 στον πρώτο αγώνα στην Πολωνία.