13-12-2022 21:41

Υπόκλιση στη Παγκόσμια Περούτζια

Η Περούτζια για πρώτη φορά στην ιστορία της κατέκτησε το παγκόσμιο πρωτάθλημα συλλόγων. Στον τελικό της διοργάνωσης που έγινε στο Μπέτιμ της Βραζιλίας η Περούτζια νίκησε την Τρεντίνο με 3-1 σετ και κατέκτησε τον τίτλο.

Trentino Itas - SIR Safety SUSA Perugia 1-3 (25-20, 23-25, 25-27, 19-25)

TΡΕΝΤΙΝΟ ΙΤΑS (Λορεντζέτι): Kαζίνσκι 16, Nέλι, Ντζαβορόνοκ 3, Mικιελέτο 19, Σμπέρτολι 1, Λάβια 8, Ποντρασκάνιν 9 / Λαουρεντσάνο (λ), Λίσινατς 2.

SIR SAFETY SUSA PERUGIA (Αναστάζι): Τζιανέλι 4π., Ερέρα 9, Ριτσλίτσκι 6, Λεόν 17, Ρούσο 9, Φλάβιο 6 / Πιστσινέλι (λ), Κολάτσι (λ), Σέμενιουκ 1, Πλοτσνίτσκι 15, Καρντένας.

Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Σάντα η οποία στο μικρό τελικό που ήταν βραζιλιάνικος εμφύλιος νίκησε τη Μίνας με 3-1 (29-31, 26-24, 25-21, 25-19)

Στους ημιτελικούς η Τρεντίνο νίκησε τη Σάντα 3-0 (25-13, 25-22, 25-17) και η Περούτζια τη Μίνας 3-0 (25-19, 25-19, 25-17).

O πασαδόρος της Περούτζια Τζιοβάνι Τζιανέλι αναδείχτηκε MVP της διοργάνωσης.

Καλύτερος διαγώνιος ο Καζίνσκι της Τρεντίνο
Καλύτεροι ακραίοι οι Μικιελέτο (Τρεντίνο), Λεόν (Περούτζια)
Καλύτεροι κεντρικοί: Φλάβιο (Περούτζια), Ποντρασκάνιν (Τρέντο)
Kαλύτερο λίμπερο: Λουκίνα (Σάντα Κρουζέιρο)

• Η Κονελιάνο πέρασε στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ γυναικών
    Η ιταλική Ιμόκο Βόλεϊ Κονελιάνο είναι η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους τελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ γυναικών μετά την άνετη νίκη με 3-0 σετ που σημείωσε στον επαναληπτικό ημιτελικό που έγινε στο Μπουρχάν Φελέκ της Κωνσταντινούπολης.
  • «Ματς κατς» με Νώντα πρώτο ρέφερι και νίκη της Ζενίτ επί της Περούτζια 3-2 (foto)
    Στον αγώνα της χρονιάς που είχε και ελληνικό χρώμα λόγω της παρουσίας του πρώτου διαιτητή Νώντα Γεροθόδωρου, η Ζενίτ Καζάν παρουσία 4.000 θεατών στο «Πάλα Μπαρτόν» της Περούτζια νίκησε την τοπική ομάδα του Λορέντζο Μπερνάρντι με 3-2 σετ
  • Ήττα σοκ για την πρωτοπόρο Περούτζια
    Στην Α1 Ιταλίας, η Περούτζια έχασε την ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά της από τη Λούμπε καθώς ηττήθηκε εντός έδρας από την 7η Μόντσα με 2-3 σετ. Να σημειωθεί ότι αυτή είναι η πρώτη εκτός έδρας νίκη της Μόντσα με αντίπαλο την Περούτζια στην ιστορία της SuperLega. Η Περούτζια παρά την ήττα εξακολουθεί να βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται την ανταγωνιστική Ραβένα.
  • Το φαινόμενο Λεόν ανέδειξε πρωταθλήτρια Ευρώπης τη Ζενίτ Καζάν

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γουιλφρέντο Βενέρο Λεόν ο οποίος με άσσο τελείωσε και το τάι μπρέικ με 17-15 η Ζενίτ Καζάν έκανε την ανατροπή στον συγκλονιστικό τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ με την ιταλική Λούμπε Τσιβιτάνοβα και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για τέταρτη συνεχή χρονιά και πέμπτη συνολικά (2018, 2017, 2016, 2015, 2012), ενώ έχει και άλλη μία κατάκτηση ως Ντιναμό  το 2008.

• Χάλκινη η Περούτζια, λύγισε με 3-2 την Zaksa Κιέντζερτζιν
    Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Περούτζια νίκησε με ανατροπή 3-2 σετ την Zaksa στον μικρό τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ στο φάιναλ-4 που διεξάγεται στο Καζάν. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι πρωταθλητές Ιταλίας μετά το ασημένιο που πήραν το 2017 στη Ρώμη.