25-02-2024 23:05

Ιστορική νίκη του ΑΟ Λαμίας 3-0 τον Παναθηναϊκό και «βλέπει» παραμονή

Τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του πανηγύρισε ο ΑΟ Λαμίας 2013 καθώς στο σημερινό και τελευταίο παιχνίδι της 19ης αγωνιστικης, επικράτησε με 3-0 του Παναθηναϊκού  στην μεγαλύτερη  ίσως έκπληξη στη φετινή Volley League γυναικών.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον ΑΟΛ που προσπέρασε τον Άρη στην 10η θέση, αλλά ταυτόχρονα είναι στο -1 από τον 9ο Ηλυσιακό και στο -3 από το 8ο Μαρκόπουλο.

Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός ναι μεν παρέμεινε στη 2η θέση (έχοντας κοντά του Θήρα και ΑΕΚ, ωστόσο έχει το πλεονέκτημα καθώς έχει περισσότερες νίκες και από τους 2), αλλά είναι πλέον στο -7 από τον Ολυμπιακό.

Όσον αφορά τον αγώνα η εικόνα και στα τρία σετ ήταν παρόμοια, ειδικά στο φινάλε τους.
Στο πρώτο το γρήγορο 2-6 του ΠΑΟ έγινε εξίσου γρήγορα 7-7 με τη Λαμία να μετατρέπει το 11-12 σε 16-12. Εκεί είχαμε την επιστροφή των πράσινων (16-17) που προηγήθηκαν 21-22, για να δεχθούν όμως σερί 4-0 για να πάρει το σετ η Λαμία με 25-22.

Στο β' σετ η Λαμία προηγήθηκε 5-1, για να αντιδράσει ο ΠΑΟ (8-7, 10-12) και να το κάνει ξανά στο 17-14 που έγινε 17-17 με τις φιλοξενούμενες να μπαίνουν στην τελική ευθεία προηγούμενες με 21-23. Νέο σερί 4-0 όμως από την Λαμία (με εξαιρετικό μπλοκ) έφερε μία ακόμη ανατροπή για το 25-23 και το 2-0.

Ο ΠΑΟ στο γ' σετ έδειξε αποφασισμένος να επιστρέψει στο ματς, προηγήθηκε 4-9, 12-17, αλλά η εξαιρετική Λαμία δεν παράτησε το σετ  καθώς το 17-21 έγινε 20-21 και λίγο αργότερα ισοφάρισε σε 22-22. Ο ΠΑΟ είχε δύο ματς μπολ, αλλά η Λαμία τα έσβησε και μπλοκ της Φλιάκου στην Γκρότους έφερε το πρώτο ματς το οποίο αποδείχθηκε αρκετό καθώς η κακή υποδοχή του ΠΑΟ έφερε το τέλος του ματς...

Διαιτητές: Μαυράκης, Χλωρός, Παρατηρητής: Θεμελής, Επόπτες: Στάικος, Παρασκευάς, Γραμματεία: Τσάβου.

1ο σετ: 7-8, 16-12, 20-21, 25-22

2ο σετ: 8-6, 16-14, 20-21, 25-23

3ο σετ: 4-8, 11-16, 17-21, 26-24

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-23, 26-24) σε 90' *

Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 41 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Κώστας Αγγουράς): Τουμάς 17 (14/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κίλιτς 14 (12/24 επ., 2 άσσοι, 74% υπ.-21% άριστες), Πέγισιτς 4 (4/18 επ., 57% υπ.-21% άριστες), Καρμπαχάλ 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Φλιάκου 7 (1/1 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Αργυρίου 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ) / Παγώνη (λ, 40% υπ.-16% άριστες), Σουλιώτη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Καρκάσες 14 (12/30 επ., 2 άσσοι, 52% υπ.-22% άριστες), Άτκινσον 11 (9/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρότους 12 (12/23 επ., 50% υπ.-30% άριστες), Παπαφωτίου 2 (0/2 επ., 2 άσσοι), Σάμανταν 10 (8/14 επ., 2 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 52% υπ.-17% άριστες), Φουμάκη, Μεταξά, Γενιτσαριδη, Κελεσίδη (0/2 επ.).