13-03-2016 22:41

H Ελπίδα πρωταθλήτρια Ελλάδος για δεύτερη φορά

Στο πιο ψηλό σκαλί του ελληνικού βόλεϊ σε επίπεδο νεανίδων σκαρφάλωσε η Ελπίδα Αμπελοκήπων. Δύο χρόνια μετά το πρώτο της χρυσό μετάλλιο οι «πράσινες»  αναδείχθηκαν ξανά πρωταθλήτριες Ελλάδος,  νικώντας με 3-1 το μαχητικό Αιγάλεω.

Για άλλη μία φορά ο κόσμος που βρέθηκε στις εξέδρες δημιούργησε καταπληκτική ατμόσφαιρα, ενώ μετά την λήξη του αγώνα οι αθλήτριες των ομάδων μας πρόσφεραν μία πολύ όμορφη εικόνα, δημιουργώντας έναν κύκλο όλες μαζί και το... έριξαν στον χορό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Ελπίδα ξεκίνησε με καθαρότερο μυαλό και το αρχικό 9-3 υπέρ της να το αποδεικνύει. Το Αιγάλεω δυσκολευόταν στην υποδοχή και συνεπώς στην ανάπτυξη, για να έρθει έυκολα το 1-0 με 25-19 μετά από επίθεση της Κομνίνο.

Με το ίδιο νόμισμα ανταπέδωσε το Αιγάλεω στο δεύτερο σετ. Πίεσε στο σερβίς, βελτίωσε το μπλοκ-άμυνα και πήρε κεφάλι στο σκορ, με την Κομβόκη να μπλοκάρει την Χυτίρογλου για το 10-7. Η Ελπίδα ισοφάρισε σε 16-16 μετά από λάθος της Βλάχου, όμως η ίδια με μπλοκ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο Σίτι με 17-16. Η Μανωλίκα σε πρώτο χρόνο έκανε το 18-16, η Χαραλαμποπούλου με πλασέ το 19-16 και ένα λάθος της Νώτη έβαλε το Αιγάλεω στο +4 (20-16). Η ομάδα των Αμπελοκήπων δεν μπόρεσε να μειώσει και με επίθεση της Χαραλαμποπούλου έγινε το 25-19 για το 1-1.

Το τρίτο σετ άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Γιώργου Χρυσομαλλίδη, προηγήθηκε μέχρι και 20-4, για να πάρει εν τέλει το σετ με 25-13 και να προηγηθεί 2-1.

Aποφασισμένη να μην οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ ήταν η Ελπίδα. Με την Καλαντάντζε να δίνει το παρών σε επίθεση και άμυνα, η ομάδα του Γιώργου Χρυσομαλλίδη παρά το αρχικό 3-0 του Αιγάλεω κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει κεφάλι στο σκορ, με επίθεση από τη Νώτη (4-3). Η διαφορά σταδιακά ανέβαινε, η Χυτίρογλου έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στην ομάδα της (23-15), η Παλιοθόδωρου στην επόμενη φάση σημάδεψε άουτ, για να τελειώσει το παιχνίδι με λάθος από το Αιγάλεω, δίνοντας τον έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 19-25, 25-13, 25-15)

ΑΣ ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Νώτη 13 (9/37 επ., 3 άσοi, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 24% άριστες), Ντολοπούλου 2 (1/6 επ., 1 άσο), Καραμούτσα 1 (1 μπλοκ), Καλαντάτζε 15 (10/22 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Δροσοπούλου 14 (9/29 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 63% υπ. - 37% άριστες), Κομνίνο 5 (2/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Δάκου -λ (39% υπ. - 26% άριστες) / Ευγενίδου-λ, Χυτίρογλου 7 (7/20 επ.), Τσιφλικιώτη, Παπάζογλου

ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Αντωνιάδη): Βλάχου 5 (1/10 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Κουλοπούλου 6 (4/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 54% υπ. - 38% άριστες), Μανωλίκα 12 (9/20 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κομβόκη 4 (2/6 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Παλιοθόδωρου 9 (7/29 επ., 2 μπλοκ), Χαραλαμποπούλου 12 (9/26 επ., 3 μπλοκ, 28% υπ. - 14% άριστες), Αναστασιάδη -λ (45% υπ. - 20% άριστες) / Οικονομοπούλου-λ, Μπλέκα 1 (1 άσο), Παύλου.