09-06-2013 14:19

Σέρβιραν για τη νίκη οι ΗΠΑ και... σεφτές για Σπίροου

Με εντυπωσιακό σερβις και με τον Ματ Άντερσον σε μεγάλη βραδιά, οι ΗΠΑ πήραν την πρώτη τους νίκη με 3-1 (22-25, 27-25, 25-19, 25-16) απέναντι στην Αργεντινή στον πρώτο όμιλο του World League, με τον τεχνικό της ομάδας Τζον Σπίροου να σημειώνει την πρώτη του επιτυχία στον πάγκο της.

Ο Άντερσον αναδείχθηκε MVP σημειώνοντας 17 πόντους, ωστόσο πολλά κρίθηκαν στο δεύτερο σετ. Εκεί, η Αργεντινή με την... φόρα από το κερδισμένο πρώτο σετ, προηγήθηκε με 15-10, 16-13 και 20-17. Όμως έχασε το πρώτο σετ μπολ στο 24-23 μετά από ένα σερβις στο φιλέ. Έχασε και το δεύτερο στο 25-24 με την επίθεση του Λότμαν. Στη συνέχεια ένα μπλοκ του Λι και άλλη μια επίθεση του Λοτμαν οδήγησαν την Αρμερική στην ισοφάριση.

Η ψυχολογία ήταν υπέρ των γηπεδούχων και παρά το αρχικό προβάδισμα (3-6) της Αργεντινής στο τρίτο σετ, οι ΗΠΑ δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη.

ΗΠΑ (Σπίροου): Άντερσον 18, Λι 11, Τρόι 7, Θόρτον 2, Μαγκουτουτία 1, Σμίθ 10 / Σόζι Ε (λ), Λότμαν 11, Σόζι Κ 4, Κλαρκ 7
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Βέμπερ): Καστελάνι 17, Ουριάρτε 1, Σολέ 8, Περέιρα 10 Κρερ 10, Μπενγολέα 13, Γκονζάλες (λ), Κιρόγκα 1, Μπρούνο, Ντε Σέκο, Ρομανούτι