19-02-2014 21:34

Από το Αιγίνιο στην Καλαμάτα ο «θρύλος»

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 τη Νίκη στο Αιγίνιο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου ανδρών και θα έχει την ευκαιρία να ταξιδέψει στην Καλαμάτα για να υπερσπιστεί τον τίτλο του στο Final 4. Πρωταγωνιστής και πάλι ήταν ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ που πήρε 23 πόντους αι οδήγησε την ομάδα του στην εύκολη πρόκριση.

Οι «ερυθρόλευκοι» επιβεβαίωσαν το τίτλο του φαβορί και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σετ, παρά την αντίσταση που βρήκαν από τους γηπεδούχους. Ο Γιορντάνοφ ήταν εξαιρετικός στην κόντρα επίθεση και ο Ολυμπιακός έδειξε την εμπειρία του στα κρίσιμα σημεία.

Αυτό φάνηκε από το πρώτο σετ, όπου το 17-21 έγινε 17-24. Ίδια εικόνα είχαμε και στα άλλα δύο σετ με το 19-22 να γίνεται σε 20-24 στο δεύτερο και το 19-21 να διαμορφώνεται σε 20-24 στο τρίτο.

Διαιτητές: Βασιλειάδης – Γεωργιάδης

Τα σετ: 0-3 (21-25, 20-25, 21-25)

Η διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 14-16, 16-21, 21-25
2ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 20-25
3ο σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 21-25

Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 2 άσσους, 39/83 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 44/81 επιθέσεις 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Αναστασιάδης 1 (επίθεση), Ντιαλιέγκι 5 (4/7 επ, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 4 (4/11 επ), ΜακΛάχλιν 11 (11/23 επ, 65% υπ – 50% άριστες), Χαραλαμπίδης 5 (3/5 επ, 2 μπλοκ), Παλέντζας 13 (10/28 επ, 3 μπλοκ) / Αγγελής (λ – 35%υπ – 26% άριστες) / Γερωργόπουλος Βασίλης 1 (άσσος), Μπλνκενάου 4 (2/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παράσογλου 4 (4/6 επ), Γεωργόπουλος Αλέξανδρος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Καζάζης): Χριστοφιδέλης 6 (6/9 επ, 71% υπ – 71% άριστες), Γιούρισιτς 6 (3/7 επ, 3 μπλοκ), Καλντέιρα 12 (9/21 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ – 30% άριστες), Γιορντάνοφ 23 (20/36 επ, 3 μπλοκ), Σμάραγδής 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 2 (άσσοι) / Στεφάνου (λ -70% υπ – 43% άριστες), Μαρούλης 1 (επίθεση), Κιόσης, Σωτηρίου 1 (επίθεση)