08-02-2017 23:07

To... ρόπαλο στη Χαλκίδα

Την παρθενική του συμμετοχή στα προημιτελικά του κυπέλλου ανδρών πανηγύρισε ο Ηρακλής Χαλκίδας, μετά την επικράτηση του με 3-2 επί του Ηρακλή Θεσσαλονίκης.

Μετά από σχεδόν 2,5 ώρες αγώνα οι νεοφώτιστοι με κορυφαίους τον... πύργο Ντίνα και πρώτο σκόρερ τον Κλότσκο λύγισε τον Ηρακλή των Ελλήνων στο τάι μπρέικ και πήρε ιστορική πρόκριση στην οκτάδα του θεσμού.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερον αγώνα και προηγήθηκαν με 1-0, ωστόσο στο δεύτερο και στο τρίτο σετ ο Ηρακλής με όπλο το μπλοκ (από 6 σε κάθε σετ) έφερε τούμπα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 2-1.

Η ομάδα της Χαλκίδας ξεκίνησε εντυπωσιακά το δ’ σετ με το σκορ να είναι 7-1 και 8-2, όμως ο Ηρακλής κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και ισοφάρισε 23-23, όμως σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο Ηρακλής μετά την αλλαγή τερέν έδειξε σημάδια κόπωσης με την Χαλκίδα να ξεφύγει 10-7 και να διατηρεί αυτή τη διαφορά ως το τέλος.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά Ειρ.

1ο σετ: 5-8, 14-16, 21-19, 25-21
2ο σετ: 7-8, 16-13, 20-21, 25-27
3ο σετ: 8-7, 13-16, 18-21, 20-25
4ο σετ: 8-2, 16-11, 21-18, 25-23
5ο σετ: 4-5, 10-7, 12-9, 15-11

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 7 άσσους, 65 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-21, 25-27, 20-25, 25-23, 15-11) σε 139'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 18 (17/47 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 9 (6/10 επ, 3 μπλοκ), Ντίνας 19 (12/20 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Κολτσιάκης 11 (8/17 επ, 3 άσσοι, 48% υπ - 25% άριστες), Ρενάν 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Κλότσκο 24 (20/48 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ - 29% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 80% υπ - 47% άριστες), Αδαμόπουλος 1 (1/2 επ), Τόρρες.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Τζιουμάκας 13 (11/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ - 18% άριστες), Κιόσης 9 (6/6 επ, 3 μπλοκ), Αναστασιάδης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Χριστόφας 23 (18/55 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (6/22 επ, 2 μπλοκ, 66% υπ - 37% άριστες), Γάτσης 13 (7/15 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 55% υπ - 28% άριστες), Μούχλιας 1 (1/4 επ), Ηλίας 2 (2 μπλοκ).