10-12-2015 19:37

Ξέσπασε στην Παναχαϊκή με 17 μπλοκ

Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε την ήττα από τον Ολυμπιακό με μια εύκολη νίκη με 3-0 απέναντι στην Παναχαϊκή, για την 8η αγωνιστική της Volley League.

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου κυριάρχησε σε επίθεση και μπλοκ για να πάρει μια νίκη... βάλσαμο φτάνοντας τους 12 βαθμούς και την 6η θέση. Είναι μια νίκη ψυχολογίας καθώς έρχονται 2 πολύ δύσκολα ματς με Παμβοχαϊκό και Εθνικό. Μετά από αυτή την ήττα η Παναχαϊκή μένει στους 6 βαθμούς και την 10η θέση, αλλά έχει μπροστά της δύο... τελικούς με Άρη και Λαμία.

O Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ είχε μια διαφορά 3 πόντων (8-5). Ένα μπλοκ του Τακουρίδη στον Κανέλλο έβαλε ξανά την Παναχαϊκή στο παιχνίδι (8-8), αλλά ο Ούγκο σταμάτησε τον Ρουμελιώτη και ανέβασε ξανά τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό (15-12). Δύο συνεχόμενοι άσσοι από τον βραζιλιάνο ακραίο έδωσαν αέρα 5 πόντων στους πράσινους (19-14) και η διαφορά αυξήθηκε με μπλοκ του Φερέιρα πάνω στο Ντονά.  Τελικά μια επίθεση του διαγωνίου του Παναθηναϊκού καθάρισε το σετ (22-15), αφού η Παναχαϊκή δεν βρήκε το δρόμο για την ανατροπή

Η Παναχαϊκή προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο σετ και με άσσο του Βλαχοστάθη πήρε θέση οδηγού (3-5). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε ανατρέψει γρήγορα την κατάσταση και το μπλοκ του Κανέλλου στον Τακουρίδη τον έβαλε μπροστά (9-8). Τα λάθη των φιλοξενουμένων εκτόξευσαν τη διαφορά στο 16-12 και δύο μπλοκ του Τακουρίδη έβαλαν ξανά την Παναχαϊκή στο ματς. Ένα λάθος του Μαρούλη έφερε την ισοπαλία στο 17-17, ωστόσο  το μπλοκ του Παναθηναϊκού έκανε πάλι τη δουλειά με τον Κανέλλο και τον Σιμεόνοφ να κάνουν το 20-18. Η κόντρα επίθεση του Φερέιρα διαμόρφωσε το 22-19 και άλλο ένα μπλοκ πάνω στον Σαρικεϊσογλου έδωσε ουσιαστικό τέλος στο σετ (24-20).

Η Παναχαϊκή συνέχισε τα λάθη και στο 3ο σετ. Το 2-0 έγινε 7-3 και 9-5, ενώ η διαφορά υπέρ του Παναθηναϊκού έφτασε τους 6 στο 18-12. Ωστόσο δύο λάθη στην επίθεση των Σιμεόνοφ και Ούγκο ροκάνισαν το σκορ για το 18-15. Η Παναχαϊκή έφτασε και στο -2 αλλά, μια άουτ επίθεση του Τακουρίδη και ένα μπλοκ του Πανταλέοντα στον Ρουμελιώτη διαμόρφωσαν το 25-20.

Διαιτητές: Μυλωνάκης - Φραγκάκης