22-03-2015 22:39

Γερά στην τετράδα με μπροστάρη τον Ντόκιτς

Ο Φοίνικας Σύρου εκμεταλλεύτηκε τα χίλια προβλήματα του Άρη και πέρασε πολύ εύκολα από τη Μίκρα. Οι «πειρατές» επικράτησαν με 3-0  για την 20η αγωνιστική της Volleyleague και βρέθηκαν στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Με τη νίκη αυτή φούντωσε ακόμα περισσότερο η μάχη της 4αδας καθώς ο Φοίνικας βρίσκεται μπροστά από Παναθηναϊκό και Κηφισιά που έχουν από 38 βαθμούς και Εθνικό που έχει 37 κι ενώ απομένει το ντέρμπι Εθνικός – Κηφισιά για να ολοκληρωθεί η 20η αγωνιστική.

Ο Φοίνικας ήταν καλύτερος σε όλους τους τομείς απέναντι στον Άρη ο οποίος φάνηκε επηρεασμένος από τα προβλήματα των τελευταίων ημερών. Έτσι, οι συριανοί πέρασαν ανώδυνα την απουσία του Νικολά Μιγιαήλοβιτς και έδειξαν αποφασισμένοι και ικανοί να παίξουν πρωταγωνιστικό ρόλο και χωρίς τον Σέρβο ακραίο που εντός των ημερών θα κάνει χειρουργική επέμβαση στο γόνατο του. Ο Ντόκις με 21 πόντους, πήρε την επίθεση πάνω του και δείχνει αποφασισμένος να οδηγήσει την ομάδα στην τετράδα. Ο Άρης μετά την ήττα του διατηρήθηκε στους 18 βαθμούς και στην 9η θέση της βαθμολογίας και βρίσκεται ακόμα σε πεδίο των πλέι άουτ. Οι κιτρινόμαυροι φάνηκαν απειλητικοί μόνο στο πρώτο μισό του 3ου σετ όταν και προηγήθηκαν 14-13 αλλά στη συνέχεια ο Φοίνικας με καλό σερβίς και αποτελεσματικό μπλοκ έφτασαν στη νίκη.

Αρκετοί οπαδοί του Άρη και φίλοι του βόλεϊ βρέθηκαν στη Μίκρα. Ο αγώνας ήταν μέτριος ποιοτικά με πολλά λάθη εκατέρωθεν αλλά ο Φοίνικας πήρε τη νίκη.

Ο Φοίνικας ξεκίνησε με βασικούς ακραίους τους Παναγιώτη Παπαδόπουλο και Λάππα οι οποίοι μαζί με τον Εφραιμίδη κράτησαν την υποδοχή και βοήθησαν τα μέγιστα στην άμυνα σε συνεργασία με το καλό μπλοκ από Χαραλαμπίδη και Σμαραγδή.

Από την αρχή του 1ου σετ ο Φοίνικας είχε διαφορά 3-4 πόντους που την διατήρησε μέχρι το 15-11 κι εκεί μετά από δύο λάθη των γηπεδούχων άνοιξε τη διαφορά στο +6 (17-11) και κράτησε μέχρι το τέλος του σετ με 25-20.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Άρη να κρατιέται κοντά στο σκορ μέχρι τα μισά αλλά με μπροστάρη τον Ντόκιτς ο Φοίνικας άνοιξε τη διαφορά με 20-15 και κράτησε το +5 μέχρι το τέλος για το 25-20 και το 2-0 σετ.

Ο Άρης χωρίς να μπορεί να απειλήσει στην επίθεση αλλά με τον Στίγγα να κερδίζει μονομαχίες στο φιλέ κατάφερε να αντισταθεί μέχρι το 14-13 του 3ου σετ. Ο Φοίνικας εκμεταλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και με σερί 4-0 ξέφυγε 20-15 τελειώνοντας τον αγώνα.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης - Αβραμίδης