17-12-2018 20:07

«Πύργος» ο Πανταλέων στην Αλεξανδρούπολη

Με τον Σωτήρη Πανταλέοντα να στήνει τοίχος πάνω στο φιλέ, ο Παναθηναϊκός πέρασε αλώβητος από την Αλεξανδρούπολη, νικώντας στο «Μ. Παρασκευόπουλος» με 3-0 σετ τον Εθνικό. Ο αρχηγός των πρασίνων με 14 πόντους με 6 μπλοκ, οδήγησε την ομάδα του στους τρεις βαθμούς της νίκης, φέρνοντάς την στην 4η θέση με 15 βαθμούς.

Ο Γιώργος Πεντίδης ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα για τον Παναθηναϊκό στη θέση του Παναγιώτη Πελεκούδα, ο οποίος ένιωθε κάποιες ενοχλήσεις στη μέση και προτιμήθηκε να προφυλαχθεί.

Οι «πράσινοι» έκαναν το πρώτο από τα δύο βήματα για να πλασαριστούν στην 3η θέση με το τέλος του Α΄ γύρου έχοντας μπροστά τους την αναμέτρηση με την Κηφισιά.

Ο Εθνικός υστέρησε στην ανάπτυξη και στην επίθεση και δε μπόρεσε με το σερβίς του να τρυπήσει την υποδοχή των φιλοξενουμένων. Στο 3ο σετ βασικός πασαδόρος αγωνίστηκε ο Βλαχόπουλος αλλά δεν κατάφερε να αντισταθεί στο σερβίς και στην ταχύτητα του Παναθηναϊκού και έτσι γνώρισε την 5η ήττα του σε 8 αγώνες που τον κράτησε καθηλωμένο στους 7 βαθμούς και στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Ο αγώνας στο ξεκίνημα του ήταν αμφίρροπος με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα 1-2 πόντων αλλά και τον Εθνικό να ισοφαρίζει 6-6, 10-10, 13-13. Το χαμένο σερβίς του Μπενγκολέα και η άστοχη επίθεση του Ριζόπουλου έδωσαν προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 15-13, ενώ Πανταλέων και Πεντίδης έκαναν το 18-15. Το +3 διατηρήθηκε μέχρι που ο Γιορντάνοφ με κόντρα επίθεση έκανε το 23-19 και το σετ έκλεισε 25-20 με επίθεση του Ανδρεόπουλου και λάθος επίθεση του Γκμίτροβιτς.

Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει μετά το 7-7. Ο Πεντίδης με επίθεση και νέο λάθος των γηπεδούχων διαμόρφωσε το 9-7 για τον Παναθηναϊκό. Το σερβίς του Ράπτη διέλυσε την υποδοχή των γηπεδούχων και ο Παναθηναϊκός με σερί 4-0 εκτόξευσε την διαφορά στο 16-10. Ο Εθνικός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 23-20 με τον Μπενγκολέα και τον Τουράνιανιν αλλά ο Παναθηναϊκός με καλές άμυνες και επίθεση του Γιορντάνοφ έκανε το 25-21 για το 2-0 σετ.

Τα πράγματα ήταν πιο ξεκάθαρα στο 3ο σετ. Τρία μπλοκ του Πανταλέοντα και δύο κόντρα επιθέσεις του Γιορντάνοφ και τον Ράπτη στο σερβίς εκτόξευσαν τη διαφορά στο 7-2. Με σερβίς ρίσκου από τον Μπενγκολέα ο Εθνικός μάζεψε την διαφορά στο -2 (9-11) και με νέο σερί 3-0 από Γκμίτροβιτς, Τουράνιανιν ισοφάρισε 15-15. Οι ακρίτες πάλεψαν για την ανατροπή αλλά ο Ράπτη είχε άλλη άποψη. Ο νεαρός πατρινός ακραίος του Παναθηναϊκού πήρε επίθεση και πήγε και στο σερβίς σημειώνοντας άσσο. Με κόντρα επίθεση του Πανταλέοντα έγινε σερί 3-0 και προβάδισμα του Παναθηναϊκού με 18-15 το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ. Οι πράσινοι χωρίς λάθη και με τους Ανδρεόπουλο, Ράπτη να κερδίζουν τις μονομαχίες στο φιλέ κράτησαν το προβάδισμα με 23-21 και τελείωσαν τον αγώνα με επίθεση του Πανταλέοντα και άσσο του Γιάκομπσεν.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης.

1ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 20-25
2ο σετ: 7-8, 10-16, 15-21, 21-25
3ο σετ: 4-8, 15-16, 19-21, 21-25

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 21-25, 21-25)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 1 (1 μπλοκ), Μπενγκολέα 15 (13/22 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. - 30% άριστες), Γκμίτροβιτς 13 (11/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τουρανιάνιν 7 (7/10 επ.), Στίγγας 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (5/16 επ., 43% υπ. - 36% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 68% υπ. - 57% άριστες), Βλαχόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Πεντίδης 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 12 (12/23 επ.), Ανδρεόπουλος 8 (8/12 επ., 48% υπ. - 35% άριστες), Πανταλέων 14 (8/10 επ., 6 μπλοκ), Ράπτης 18 (15/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 21% υπ. - 14% άριστες) / Ζήσης (λ, 53% υπ. - 47% άριστες).