04-03-2024 00:14

Α2 Γυναικών Α' ζώνη: Κυρίαρχος του ντέρμπι και της κανονικής περιόδου ο αήττητος Ηρακλής Κηφισιάς

Ούτε η Αργυρούπολη μπόρεσε να αντισταθεί στον φετινό Ηρακλή Κηφισιάς, καθώς στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της 19ης αγωνιστικής της Ά ζώνης στην Α2 γυναικών, η ομάδα του Ζηρίνειου επικράτησε 3-0 (25-22, 25-19, 25-14) και με 55 πόντους παρέμεινε πρώτη και αήττητη.

Πλέον ο σύλλογος της Κηφισιάς είναι και μαθηματικά πρώτος, τρεις αγωνιστικές πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου και πλέον με εξαιρετική ψυχολογία θα συνεχίσει στα πλέι οφ για να ολοκληρώσει το στόχο της ανόδου στην Πρι Λιγκ.

Από την άλλη η Αργυρούπολη που πάλεψε ενάμιση σετ δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα του Ηρακλή, και έμεινε δεύτερη στο -9 από την κορυφή, ενώ θα παλέψει με την τρίτη Πετρούπολη για την τελική κατάταξη στην κανονική περίοδο και το πλεονέκτημα έδρας στον ημιτελικό των πλέι οφ.

Ανώτερος ο Ηρακλής

Όσον αφορά το ντέρμπι ο Ηρακλής ήταν ο κυρίαρχος του ντέρμπι. Με πιεστικό σερβίς, ατσάλινο μπλοκ, καλή οργάνωση από την Κοντούδη και με πρώτα «βιολιά» στην επίθεση την Κολομβιανή διαγώνια Τζέσικα Ανγκούλο, και την πολύπειρη ακραία Ευδοξία Αργυροπούλου «καθάρισε» το ντέρμπι.

Στο πρώτο σετ ο Ηρακλής ξέφυγε με 15-9, 19-14, ο ΑΟΝΑ μείωσε σε 20-17, ο Ηρακλής ξέφυγε 24-20 με την Σαρακτσάνη, μείωσε σε 24-22 οι φιλοξενούμενες αλλα και οι γηπεδούχες κατάφεραν να επικρατήσουν με 25-22.

Στο δεύτερο και πάλι ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα με 15-9, 18-12, ο ΑΟΝΑ μείωσε σε 19-16, οι παίκτριες του Ηρακλή με σερί 6-3 από Αργυροπούλου, Ανγκούλο πήρε το σετ με 25-19 και έβαλε τις βάσεις της νίκης.

Στο 9-5 του τρίτου σετ η λίμπερο και αρχηγός της ομάδας, Ευτυχία Μαθιουδάκη, τραυματίστηκε στην κλείδα σε προσπάθεια για άμυνα και αποχώρησε από το ματς με νάρθηκα στο χέρι .

Η απουσία της αποσυντόνισε τις συμπαίκτριες της, και σε συνδυασμό με το προβάδισμα του Ηρακλή με 17-10, τα παράτησαν και οι γηπεδούχες με ευκολία το πήραν με 25-14 και διαμόρφωσαν το τελικό 3-0.

Διαιτητές: Κατερλή, Οικονομοπούλου

Ηρακλής Κηφισιάς (Ταμπουρατζής): Κοντούδη, Ανγκούλο, Σαρακατσάνη, Αργυροπούλου, Γράβαρη, Παπαγιαννοπούλου, Γκιαούρη (λ), Ζαγαλίκη, Παρισάκη,

Αργυρούπολη (Αποστολογιωργάκης): Σακκά, Κορακιανίτη, Περδικάκη, Αθανασοπούλου, Ρίτερ, Λιόλιου, Μαθιουδάκη (λ), Καραγιαννίδη, Πορφύρη, Βασιλείου, Μπούρα.

Έχασε βαθμό η Πετρούπολη

Χρειάστηκε να κάνει σπουδαία ανατροπή η Πετρούπολη στο Ρέθυμνο, καθώς βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ, και στην εξέλιξη με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να αποδράσει με 2-3 και να πλησιάσει στο -2 την δεύτερη Αργυρούπολη.

Στην τέταρτη θέση σταθερά η Αγ. Παρασκευή που κέρδισε εύκολα 3-0 την Δάφνη Αγ Δημητρίου, η οποία υπέστη την έκτη σερί ήττα της, αποτέλεσμα που την «βύθισε» στην όγδοη θέση.Στην πέμπτη θέση και στο -2 η εκπληκτική Ηλιούπολη που πέτυχε την έβδομη σερί νίκη της με 3-0 κόντρα στον ΟΦΗ.

Βαθμολογική ανάσα για την Ένωση Ιλίου η οποία επικράτησε στην Πάτρα του Απόλλωνα με 3-0, και ισοβάθμησε στους 25 πόντους με την Δάφνη Αγ. Δημητρίου. Τρίποντο και για τον Ιωνικό Νίκαιας που επικράτησε εύκολα των ουραγών Αμπελοκήπων και ελπίζει βάσιμα σε παραμονή στην κατηγορία.