13-11-2023 00:15

Α2 Γυναικών 'Α ζώνη: Κράτησαν κορυφή και αήττητο Ηρακλής Κηφισιάς και Πετρούπολη

Την αήττητη πορεία τους συνέχισαν Ηρακλής Κηφισιάς και Πετρούπολη στην ‘Α ζώνη της Α2 γυναικών. Οι δύο πρωτοπόροι έκαναν το 4/4 και παρέμειναν στην κορυφή με 12 πόντους.

Ο Ηρακλής Κηφισιάς ήταν ανώτερος στο Μπραχάμι και πέρασε με καθαρή νίκη 0-3 κόντρα στη Δάφνη Αγ. Δημητρίου στο αθηναϊκό ντέρμπι της αγωνιστικής. Οι γηπεδούχες έμεινα για άλλη μια αγωνιστική χαμηλά στην βαθμολογία (8η θέση) με τρεις βαθμούς.

Περίπατο έκανε η επίσης πρωτοπόρος Πετρούπολη με 3-0 απέναντι στην ουραγό ομάδα της ΑΕ Αμπελοκήπων, και έδωσε συνέχεια στο πολύ καλό ξεκίνημα που έχει κάνει.Στην τρίτη θέση με 9 πόντους η Αργυρούπολη που πέρασε με καθαρό τρίποντο 0-3 από την Κρήτη με αντίπαλο τον γηπεδούχο ΟΦΗ. Ήταν η τρίτη σερί νίκη για την ομάδα του Γιώργου Μενδρινού που επέστρεψε ως αντίπαλος στο Ηράκλειο. Πλέον ο αθηναϊκός σύλλογος ξεκινάει προετοιμασία για το εντός έδρας μεγάλο ντέρμπι τετράδας, με την πρωτοπόρο Πετρούπολη την επόμενη αγωνιστική.

Τέταρτη θέση με 9 βαθμούς για τον Ιωνικό Νίκαιας που πέρασε με τρίποντο από την Πάτρα και τον Απόλλωνα, ο οποίος αντιστάθηκε στα δύο από τα τρία σετ του αγώνα.Απρόσμενη απώλεια για την Αγ. Παρασκευή, η οποία αν και προηγήθηκε 2-0 του Ρεθύμνου, χρειάστηκε να φτάσει στο τάι μπρέικ για να λυγίσει με 3-2 την Κρητική ομάδα.

Πρώτη νίκη για την Ένωση Ιλίου και πιο δύσκολη από ότι δείχνει το τελικό 3-0 για τη νεοφώτιστη ομάδα κόντρα στην Ηλιούπολη, η οποία έχασε στις λεπτομέρειες δύο από τα τρία σετ του παιχνιδιού.