23-10-2023 11:36

ΕΣΠΑΑΑ - Κύπελλο γυναικών: Προκρίθηκαν ΠΓΣ, Φοίβος, Παπάγος και Κουκάκι

Κατά το ήμισυ ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική του Κυπέλλου Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ με τα τέσσερια πρώτα εισιτήρια να βρίσκουν κάτοχο.

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι που κρίθηκε σε πέντε σετ ο Πανελλήνιος πήρε την πρόκριση απέναντι στο Κολλέγιο Ντερή. Το αρχικό προβάδισμα του Πανελληνίου άλλαξε χέρια αφού το Ντερή με 23-25 και 20-25 προηγήθηκε με 1-2. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχες αρχικά ισοφάρισαν στα σετ και στο καθοριστικό τάι μπρέικ έκαναν το 15-7 και πήραν την πολύτιμη νίκη.

Με πιο άνετο τρόπο πήρε την πρόκριση ο Φοίβος Μελισσίων στην έδρα της Σχολής Μωραΐτη. Τα δύο πρώτα σετ τελείωσαν με διαφορά 16 πόντων υπέρ του Φοίβου. Στο τρίτο σετ η Σχολή Μωραΐτη βελτίωσε την εικόνα της αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό καθώς οι φιλοξενούμενες ολοκλήρωσαν την θετική τους παρουσία φτάνοντας στο 0-3.

Πρόκριση και για τον ΑΣ Παπάγου με νίκη στην έδρα του ΑΣ Τυφών. Το πρώτο σετ κατέληξε στην ομάδα του Τυφώνα με 25-22 αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική.

Με καλύτερες επιλογές και λιγότερα λάθη ο Παπάγου όχι μόνο ισοφάρισε αλλά κατάφερε να κάνει το 1-3 που έδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τέλος, ο ΠΑΟ Κουκάκι έγινε η επόμενη ομάδα που προκρίθηκε στην οκτάδα αφού προσπέρασε το εμπόδιο του ΑΣ Σπάτων Γαίας. Στα πρώτα δύο σετ η Γαία ήταν ανταγωνιστική αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Με το σκορ στο 2-0 σετ ο ΠΑΟ Κουκάκι έπαιξε με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και αυτό οδήγησε στο τελικό 3-0 και την πρόκριση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα: 3η αγωνιστική Κυπέλλου Γυναικών

ΑΣ Σχολή Μωραϊτη - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" 0-3 (9-25,9-25,17-25)

ΑΣ Τυφών - ΑΣ Παπάγου 1-3 (25-22,13-25,23-25,14-25)

Πανελλήνιος ΓΣ - ΑΣ Κολλεγίου Ντερή 3-2 (25-20,23-25,20-25,25-19,15-7)

ΠΑΟ Κουκάκι - ΑΣ Σπάτων "Γαία" 3-0 (25-20,25-22,25-17)

Δευ-23/10/23 21:45 Παιανίας ΑΣΠ Κτησιφών - ΑΟ Νηαρ Ηστ

Πεμ-26/10/23 21:30 Καρέα (Τάκης Παπαγεωργίου) ΑΟ Καρέα - ΑΟ Άνοιξης

Παρ-27/10/23 21:45 Κάντζας ΑΟ Παλλήνη - ΑΟ Θρακομακεδόνων