22-10-2023 22:53

Α2 γυναικών Α' ζώνη: Καλύτερος ο Ηρακλής Κηφισιάς 3-0 τον ΓΣ Ηλιούπολης

Με νίκη ξεκίνησε ο Ηρακλής Κηφισιάς  στην πρεμιέρα της Α’ Ζώνης της Α2 γυναικών. Η ομάδα των βορείων προαστίων λύγισε με 3-0 τον δυνατό ΓΣ Ηλιούπολης και έστειλε μήνυμα διεκδίκησης ανόδου.

Από τον σύλλογο της Κηφισιάς που διαθέτει ένα πρωταθληματικό ρόστερ, ξεχώρισαν οι Γράβαρη, Αργυροπούλου, Κοντούδη, Ανγκούλο ενώ από τις φιλοξενούμενες που πάλεψαν τα δύο απο τα τρία σετ, η Ευθυμιοπούλου.

Στον αγωνιστικό τομέα η Ηλιούπολή άγχωσε αρχικά τον Ηρακλή, πήρε προβάδισμα με 3-10 και 15-19 αλλα στο φινάλε με σερί 10-4 , το πήρε με 25-23. Στο δεύερο σετ ο Ηρακλής ήταν καταιγιστικός από το σερβίς, η Ηλιούπολη κατέρρευσε και το σετ έληξε με 25-7.

Στο τρίτο σετ το παιχνίδι απέκτησε και παλι ενδιαφέρον. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισόπαλες με 10-10 , ο Ηρακλής ξέφυγε με 20-15, η Ηλιούπολή μείωσε σε 20-18, αλλα και παλι οι γηπεδούχος πιο ψύχραιμες και με λιγότερα λάθη επικράτησαν με 25-22 και 3-0.

Διαιτητές: Οικονόμου- Μαυρικίδου

Τα σετ 3-0 (25-23, 25-7, 25-22)

Ηρακλής Κηφισιάς (Ταμπουρατζής): Κοντούδη, Ανγκούλο, Παπαγιαννοπούλου, Γράβαρη, Σαρακατσάνη, Γκέκοβιτς (λ) Γκιαούρη, Ζαγαλίκη, Παπαδοπούλου (λ), Θάνου, Αργυροπούλου, Κοκίου

ΓΣ Ηλιούπολης (Κατωπόδης): Χαραβελούλη, Μαρκάκη, Σακελαρίου, Ευθυμιοπούλου, Συμεωνίδου, Χαύτα, Οικονομοπούλου (λ) Κατερίνα Κουλοπούλου, Ελένη Κουλοπούλου (λ), Σταμπολίου, Πασσά, Παυλοπούλου

Τα αποτελέσματα

'Α ζώνη

Γ.Σ.Κ. Ηρακλής - Γ.Σ. Ηλιούπολης 3-0 (25-23, 25-07, 25-22)

Α.Ε. Αμπελοκήπων - Α.Σ.Π. Απόλλων 1-3 (15-25, 25-22, 23-25, 25-27)Γ.Σ. Πετρούπολης -

Α.Π.Ο. Δάφνη Αγ. Δημητρίου 3-0 (25-17, 25-23, 26-24)

Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης - Α.Ε. Αγ. Παρασκευής 1-3 (20-25, 24-26, 25-15, 17-25)

Ο.Φ.Η. - Α.Ο. Ένωση Ιλίου 3-1 (21-25, 25-23, 25-23, 25-18)

Α.Ο. Ιωνικός - Ν.Ο.Π. Ρεθύμνου 3-0 (25-20, 25-22, 26-24)

Β Ζώνη

Ε.Α. Λαρίσης - Α.Σ. Αργώ Βόλου 1-3 (23-25, 22-25, 25-18, 21-25)

Μ.Α.Σ. Νέα Γενεά - Α.Σ. Γιάννενα 3-0 (25-13, 25-10, 25-10)

Φοίνικας Αλεξανδρούπολης - Α.Ε.Σ. Μυγδονιακός 3-2 (25-15, 12-25, 20-25, 25-20, 15-11)

Α.Σ. Μακεδόνες - Ο.Π.Α.Θ. Περσέας 0-3 (12-25, 17-25, 26-28)

Χ.Α.Ν.Θ. - Σ.Π.Α. Καρδίτσας 3-2 (25-23, 19-25, 25-07, 22-25, 15-09)

Π.Α.Σ. Γιάννινα - Α.Π.Σ. Αίας 3-1 (25-21, 18-25, 25-18, 25-17)