01-05-2023 14:25

A2 γυναικων (πλέι οφ): Με Περδικάκη-Αποστόλου, εκπληκτικό μπρέικ της Αργυρούπολης στο Ζηρίνειο 2-3 τον Ηρακλή Κηφισιάς

Με την Περδικάκη να κάνει «πράματα και θάματα» στο τάι μπρέικ, η Αργυρούπολή έκανε εκπληκτικό μπρέικ στο Ζηρίνειο με 2-3 (28-26, 25-17, 20-25, 23-25, 14-16) κόντρα στον Ηρακλή Κηφισιάς, και πλέον την Τετάρτη στην έδρα της θέλει μια ακόμη νίκη για να περάσει στον τελικό των πλέι οφ.

Να σημειωθεί ότι οι νικήτριες έκαναν τεράστια ανατροπή καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 αλλά με απίθανη αντεπίθεση διαρκείας, κατάφεραν να κάνουν μια πολύ μεγάλη ανατροπή.

Η εξέλιξη του αγώνα Μεγάλο θρίλερ είχαμε στο πρώτο σετ με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες μέχρι το 19-19. Η Αργυρούπολη πέρασε μπροστά με 20-23 αλλα δεν μπόρεσε να πάρει το σετ. Ο Ηρακλής πέρασε μπροστά με 25-24, οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και ξαναπήραν το προβάδισμα με 25-26, στην εξέλιξη είχαμε 26-26, 27-26 και 28-26 με πλάσε της Μοντέρο.

Στο δεύτερο σετ καλύτερος ο Ηρακλής του Κώστα Ταμπουρατζή, πήρε εύκολα το σετ με 25-17, κόντρα στην Αργυρούπολη που έδειξε φανερά επηρεασμένη από την απώλεια του πρώτου σετ με 25-17.Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο τρίτο σετ με τον ΑΟΝΑ να προηγείται με 11-17, 17-20, 20-23 και με 20-25 μείωσε σε 1-2.

Μεγάλη μάχη είχαμε και στο τέταρτο σετ με την ομάδα του Νίκου Κωστακόπουλου από το 16-16 να ξεφεύγει με 19-22 και 22-24, η Μαραθοκαμπίτου μείωσε σε 23-24 αλλά οι φιλοξενούμενες με φιλέ πήραν το σετ με 23-25 και ισοφάρισαν σε 2-2.

Απίθανο ήταν το τάι μπρέικ καθώς η Αργυρούπολή ξέφυγε με 5-9, ο Ηρακλής με σερί 6-1 πέρασε μπροστά με 11-10 με δύο άσσους της Παπαγιαννοπούλου και λίγο αργότερα με 13-11 με πλασέ της Μοντέρο. Εκεί μίλησε η εξαιρετική Περδικάκη καθώς με δύο επιθέσεις ισοφάρισε σε 13-13, 14-13 η Μαραθοκαμπίτου, 14-14 πάλι με την Περδικάκη, 14-15 η Μποκή με πρώτο χρόνο και η Αγγελοπούλου με μπλοκ άουτ έγραφε το τελικό 14-16 και το 2-3.

Από τις νικήτριες εκτός από την Περδικάκη ξεχώρισαν η πασαδόρος Αποστόλου και η λίμπερο Μαθιουδάκη ενώ από τον ηττημένο Ηρακλή Μαραθοκαμπίτου, Μοντέρο, Κοκκίου.

Τα σετ 2-3 (28-26, 25-17, 20-25, 23-25, 14-16)

Διαιτητές Μάλφας- Μαλλιάρα

Ο δεύτερος ημιτελικός ανάμεσα στον Μίλωνα και τον Ιωνικό Νίκαιας θα γίνει σήμερα το βράδυ στις (20.00) στο «Κροίσος Πέρσης)

Α2 Γυναικών - Α' Ζώνη - Play Off 1-4

Πρώτος Αγώνας - Σάββατο 29 Απριλίου

Γ.Σ.Κ. Ηρακλής - Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης, Διαιτητές: Μάλφας, Μαλλιάρα 2-3 (28-26, 25-17, 20-25, 23-25, 14-16)

Πρώτος Αγώνας - Δευτέρα 3 Μαΐου

«Κ. Πέρσης», 20.00: Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Α.Ο. Ιωνικός, Διαιτητές: Πρέντζας, Κατερλή.

Δεύτερος Αγώνας - Τετάρτη 3 Μαΐου 2023

Α' Αργυρούπουλης, 20.00: Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης - Γ.Σ.Κ. Ηρακλής, Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Μεταξά.

Σελεπίτσαρι, 20.00: Α.Ο. Ιωνικός - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων, Διαιτητές: Λιάκου, Μαύρος.