01-05-2023 22:14

Α2 γυναικών: (πλέι οφ): Βήμα πρόκρισης για Μίλωνα στην Ά ζώνη, «1-0» για Πρέβεζα, Περσέα στην Β' ζώνη

Το πρώτο βήμα πρόκρισης έκανε ο Μίλωνας (φωτό), καθώς στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ της Α2 γυναικών στην Α’ ζώνη, νίκησε άνετα 3-0 (25-16, 25-21, 25-13) τον Ιωνικό Νίκαιας. Η ομάδα του Γιώργου Δεναξά πλέον θέλει μια ακόμη νίκη την Τετάρτη 3/5 στο κλειστό του Σελεπίτσαρι, ώστε να ζευγαρώσει τις νίκες και να πάει τελικό με τον νικητή Ηρακλή Κηφισιάς- Αργυρούπολη που είναι στο 0-1. Όσον αφορά την Β'  ζώνη, Πρέβεζα και Περσέας ξεκίνησαν με το δεξί και έκαναν το 1-0.

Αγωνιστικά οι «πράσινες» ήταν ανώτερες, είχαν όπλο το μπλοκ ενώ στα κρίσιμα σημεία των σετ, μίλησε η εμπειρία πολλών παικτριών. Από την άλλη ο νεανικός Ιωνικός παρουσιάστηκε για άλλο ένα ματς με τις ταλαντούχες αθλήτριες της Κ18, πάλεψε κυρίως στο δεύτερο σετ αλλα στην εξέλιξη λύγισε φυσιολογικά από τον Μίλωνα.

Στο πρώτο σετ ο Μίλωνας ξεκίνησε με 16-6, 18-10, 20-13, 25-16, στο δεύτερο ο Ιωνικός αντιστάθηκε με 10-10, 12-14,17-17, 21-19, 25-21 και στο τρίτο είχαμε και πάλι μεγάλο προβάδισμα του Μιλωνα με 14-7, 17-8, 24-11, 25-13.

Μίλωνας (Δεναξάς): Μανώλαινα, Αργυρίου, Καρακύκλα, Σάντος, Θεοδωρακέα, Αγγελοπούλου, Χάνα (λ), Δορμπαράκη, Θώδη, Κακλαμάνου

Ιωνικός Νίκαιας (Τσαγκαλίδη): Γκούμα, Ιόλη, Καρατζιά, Χατζησταματίου, Γρέτου, Λάκo, Μιχαηλίδη (λ) Μπαμπάτσικα, Μπεκιάρη, Καμηλάκη (λ) Μπουλούμπαση

Α2 Γυναικών - Α' Ζώνη - Play Off 1-4(25-16, 25-21, 25-13)

Πρώτος Αγώνας - Σάββατο 29 Απριλίου

Γ.Σ.Κ. Ηρακλής - Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης, Διαιτητές: Μάλφας, Μαλλιάρα 2-3 (28-26, 25-17, 20-25, 23-25, 14-16)

Πρώτος Αγώνας - Δευτέρα 3 Μαΐου

Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Α.Ο. Ιωνικός, Διαιτητές: Πρέντζας, Κατερλή.3-0(25-16, 25-21, 25-13)

Δεύτερος Αγώνας - Τετάρτη 3 Μαΐου 2023

Α' Αργυρούπουλης, 20.00: Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης - Γ.Σ.Κ. Ηρακλής, Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Μεταξά.

Σελεπίτσαρι, 20.00: Α.Ο. Ιωνικός - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων, Διαιτητές: Λιάκου, Μαύρος.

Α2 Γυναικών - Β' Ζώνη - Play Off 1-4

Πρώτος Αγώνας - Σάββατο 29 Απριλίου 2023

Φ.Γ.Σ. Πρέβεζας - Ε.Α. Λαρίσης, Διαιτητές: Δανιηλίδου, Φλούδας.3-1 (23-25, 25-15, 25-17, 25-12)

Ο.Π.Α.Θ. Περσέας - Μ.Α.Σ. Νέα Γενεά, Διαιτητές: Παπακοσμάς, Μούζουλας.3-1 (21-25, 25-22, 25-23, 25-19)

1ο Γυμν. Λάρισας, 20.00: Ε.Α. Λαρίσης - Φ.Γ.Σ. Πρέβεζας, Διαιτητές: Νικάκης, Χουλιαρόπουλος.

Δ.Α.Κ. Ασβεστοχωρίου, 20.30: Μ.Α.Σ. Νέα Γενεά - Ο.Π.Α.Θ. Περσέας, Διαιτητές: Τοσουνίδης, Δρανίτσας.