15-12-2021 01:04

Α2 γυναικών: Δεν άντεξαν τα Γιάννενα στη Λάρισα και υποχώρησαν στην πέμπτη θέση του Β' ομίλου

Κατώτερες του αναμενομένου φάνηκαν οι γυναίκες του ΓΑΣ Ιωαννίνων και με εξαίρεση το δεύτερο σετ, ηττήθηκαν από την παθιασμένη γηπεδούχο ομάδα της ΕΑ Λάρισας με 3-1 σετ για την 8η αγωνιστική της του Β’ ομίλου της Α2 Γυναικών.

Η ομάδα της Λάρισας μπήκε αποφασισμένα πίεσε στο σερβίς, δυσκόλεψε την υποδοχή της ομάδας του ΓΑΣ, πήρε προβάδισμα στο σκορ, και κατέκτησε το σετ με 25-19. Στο δεύτερο σετ η ομάδα του ΓΑΣ βελτίωσε την υποδοχή, ανέβασε εντυπωσιακά την απόδοση της και ισοφάρισε σε 1-1 με 21-25.

Στο τρίτο σετ η Λάρισα με όπλο το μπλοκ κατάφερε να κερδίσει το σετ με 25-22, και να πάρει προβάδισμα με 2-1 σετ ενώ το τέταρτο ήταν εφιαλτικό για την ομάδα του Τσιούπη. Η Λάρισα αξιοποίησε τα λάθη του ΓΑΣ και προηγήθηκε αρχικά με 17-7. Στη συνέχεια Γιαννιώτισες αντέδρασαν και σε συνδυασμό με την χαλάρωση της ΕΑΛ, μείωσαν σε 20-17 αλλά μέχρι εκεί. Τα κορίτσια της Λάρισας κατάφεραν με λιγότερα λάθη και με καθαρό μυαλό να τελειώσουν το σετ με 25-22 και 3-1

.Γλύκαναν… την πίκρα τους

Στο τέλος του αγώνα και παρά την απογοήτευση από την ήττα τα κορίτσια του ΑΣ Γιαννενα έκαναν έκπληξη στο λίμπερο της ομάδας, Αλεξάνδρα Νιακοπούλου,καθώς της προσέφεραν τούρτα (φωτό) για την 20η επέτειο των γενεθλίων της. Πλέον η ομάδα ετοιμάζεται να δώσει δύο σημαντικές αναμετρήσεις

.Την Τετάρτη 15/12 στις 17.30 στο κλειστό του ΠΕΑΚΙ στη Λιμνοπούλα για το Κύπελλο υποδέχονται την ομάδα των Πευκων ενώ το Σάββατο 18/11 και ώρα 18.00 θα αντιμετωπίσουν, την αήττητη ομάδα του Φιλαθλητικού Πρέβεζας για το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής. επιστρέφοντας στην έδρα μετά από τρία συνεχόμενα εκτός έδρας ματς. Τα Γιάννενα ειναι στην 5η θεση της βαθμολογίας με 12 βαθμούς

Διαιτητές: Χουλιαρόπουλος(Α), Σκορδαρά(Β), Ιατροπούλου(Σ)

ΕΑ Λάρισας – ΑΣ Γιάννενα (3-1): 25-19, 21-25, 25-22, 25-20

ΕΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Παπαδημητρίου): Τίκα/λ, Δικαστοπούλου, Βελεσιώτη, Ζαφειρίου, Ρίχλιεβα, Μαργαριτοπούλου, Τσαμόγλου, Καφφέ, Μαργαριτοπούλου Δ., Παπακώστα, Σιώμου, Μανδραβέλη/λ, Βούλγαρη Ελ.

ΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ(Τσιούπης): Χαρατζόγλου, Μπόζιου, Παππά Αικ., Chabai, Νιακοπούλου/λ, Καλουτσάκη, Παππά Κλ., Τικμανίδου, Ανουλίδου/λ, Κακαγή, Μπουρλή, Τσάμου, Μπάρλα, Σαράφη