31-03-2024 00:07

Πλέι οφ Γυναικών: Στον ημιτελικό ο Ολυμπιακός με δεύτερη νίκη κόντρα στο Μαρακόπουλο

Ο Ολυμπιακός έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους ημιτελικούς της Volley League γυναικών καθώς νίκησε για δεύτερη φορά τον ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil.

Ο ΑΟΜ, που είχε χάσει με 3-0 στον πρώτο αγώνα στα Μεσόγεια, αιφνιδίασε τις ερυθρόλευκες και πήρε το πρώτο σετ, ωστόσο μετά το 0-1 η εικόνα του αγώνα άλλαξε.

Στο πρώτο σετ το 11-11 έγινε 11-16, με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει στον πόντο (17-18), ωστόσο το 20-21 έγινε 20-24 για να κλείσει το σετ στο 22-25.

Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός άλλαξε ταχύτητα, ειδικά στο 2ο και στο 3ο σετ, όπου ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοση του στην επίθεση και περιορίζοντας παράλληλα τον ΑΟΜ σε πολύ χαμηλά ποσοστά πήρε τα δύο σετ που χρειάζονταν για να σφραγίσει την πρόκριση.

Στο δ' σετ ο Μιτσέλι κράτησε μόνο τη Νίζετιχ από το βασικό σχήμα, με τον ΑΟΜ να έχει πολύ σημαντικό προβάδισμα (10-16), αλλά στο 19-21 οι ερυθρόλευκες με επιμέρους σκορ 6-1 πήραν το σετ και τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός στους αγώνες της ημιτελικής σειράς θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ΑΟ Θήρας-ΑΣΠ Θέτις.

1ο σετ: 7-, 1116, 19-21, 22-25

2ο σετ: 8-4, 16-11, 21-14, 25-14

3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-16

4ο σετ: 5-8, 10-16, 19-21, 25-22

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 14μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Μαρκόπουλου προήλθαν από 3 άσσους, 39επιθέσεις, 5 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-14, 25-16, 25-22) σε 97'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 9 (8/24 επ., 1 άσσος, 61% υπ. - 35% άριστες), Καράρο 1 (1 άσσος), Εμμανουηλίδου 1 (0/2 επ., 1 άσσος), Κούμπουρα 22 (21/48 επ., 1 μπλοκ), Φαριόλ 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 13 (10/26 επ., 3 μπλοκ, 62% υπ. - 23% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 77% υπ. - 46% άριστες), Σαμπάτη (λ), Κωνσταντέλλου 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρούση 2 (0/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βλαχάκη 4 (2/10 επ., 2 μπλοκ, 27% υπ.-09% άριστες), Τσιτσιγιάννη 5 (4/12 επ., 1 άσσος), Τάνη 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ).

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Ντε Χεσούς 12 (11/32 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 31% άριστες), Νάγκελς 2 (2/5 επ.), Νικολογιάννη 8 (8/37 επ., 61% υπ. - 39% άριστες), Αλλαγιάννη 3 (3/6 επ.), Λέιθαμ 11 (10/38 επ., 1 μπλοκ), Τοντάι 8 (2/9 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Αντωνακάκη (λ, 50% υπ. - 25% άριστες), Δικαιούλια 2 (2/3 επ.), Κωτσαρά, Κασδοβασίλη 1 (1/4 επ.), Μπενέζη.