23-04-2019 19:09

Ο ΠΑΟΚ «σκούπισε» την Κηφισιά με νίκη 3-0 σετ στον Μίλωνα

Ο ΠΑΟΚ άφησε πίσω του την κατάκτηση του κυπέλλου στην Ιεράπετρα και με σπασμένα τα φρένα πέρασε από τον Μίλωνα με 3-0 σετ επί της Κηφισιάς και προκρίθηκε για 5η συνεχόμενη σεζόν στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Στην 4η θέση ολοκλήρωσε τις φετινές της υποχρεώσεις η Κηφισιά, η οποία έκανε ήδη την υπέρβαση με την πρόκρισή της στα ημιτελικά της Volley League. Με Ολυμπιακό ή Φοίνικα θα αναμετρηθεί ο ΠΑΟΚ στους τελικούς, με την ομάδα του Πειραιά να φαντάζει ως η επικρατέστερη, καθώς προηγείται με 2-0 νίκες.

Όπως και στο κύπελλο, έτσι και σήμερα ο Γκάρετ Μουαγκουτουτία ήταν ο MVP του Δικεφάλου, ο οποίος ήταν και στο σερβίς στο δεύτερο σετ, όταν η Κηφισιά προηγήθηκε με 14-10 και με τον Αμερικανό ο ΠΑΟΚ έτρεξε σερί 8-0 για να το κατακτήσει στη συνέχεια με 17-25.

Μεταξύ των θεατών στη Νέα Σμύρνη ήταν ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ που ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στη Νότιο Κορέα.

Με Γάτση αντί Τακουρίδη

O ΠΑΟΚ με βασικό κεντρικό τον Τάσο Γάτση στη θέση του Γιάννη Τακουρίδη μπήκε δυνατά στον αγώνα και με πίεση στο σερβίς έκανε τρία μεγάλα σερί ανοίγοντας το σκορ στο 13-7. Ο Σαφράνοβιτς και ο Οκολιτς έπαιζαν χωρίς αντίπαλο, συντήρησαν τη διαφορά και έκλεισαν εύκολα το σετ 25-16 με το χαμένο σερβίς του Λάανε.

Στο 2ο σετ η Κηφισιά βελτίωσε την υποδοχή της και με τους Ρουμελιωτάκη, Λάανε σε σερβίς και επίθεση προηγήθηκε 14-9. Ο Λάανε έχασε το σερβίς, ο Μουγκουτούτια βρήκε ρυθμό από τα 9 μέτρα και χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων. Παρά τις προσπάθειες του Νικολάκη γίνονταν διαδοχικά λάθη και ο ΠΑΟΚ με σερί 8-0 προσπέραασε 17-14. Ο Δικέφαλος κράτησε και μεγάλωσε τη διαφορά και ο Μουαγκουτούτια έκανε το 25-17 για το 2-0.

Το πιο αμφίρροπο ήταν το 3ο σετ όπου η Κηφισιά βρήκε ρυθμό, είχε λύσεις στο σκοράρισμα με τον Λόπαρ και τον Ρουμελιωτάκη, ενώ ο ΠΑΟΚ περίμενε την κατάλληλη στιγμή για να δώσει την χαριστική βολή στους γηπεδούχους. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, ο Χαντ έκανε το 18-17, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με δύσκολη επίθεση του Κλαπβάικ και στο 20-20 κρίθηκε το ματς. Ο Κλαπβάικ με επίθεση και ο Οκολιτς με μπλοκ έκαναν το 22-20, ενώ με νέα επίθεση του Μουαγκουτούτια και δύο πόντους τους εξαιρετικού Οκολιτς έγινε σερί 5-0 για το τελικό 25-20 που πανηγυρίστηκε από οπαδούς του ΠΑΟΚ που βρέθηκαν στη Νέα Σμύρνη.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Κουτσούλας.

1ο σετ: 3-8, 10-16, 13-21, 16-25
2ο σετ: 8-6, 14-16, 15-21, 17-25
3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 20-25

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 32 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 17-25, 20-25) σε 70'

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 10 (9/20 επ., 1 άσσος, 45% υπ. - 9% άριστες), Ρεκ 2 (2/3 επ.), Χαντ 14 (13/30 επ., 1 άσσος), Λάανε 11 (8/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 13% άριστες), Λόπαρ 1 (1/4 επ.) / Κάπελλας (λ, 60% υπ. - 10% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Σπυριούνης.

ΠΑΟΚ (Φιλίποφ): Όκολιτς 9 (5/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μουαγκουτουτία 13 (9/13 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 0% άριστες), Φιλίποφ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γάτσης 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κλάπβαϊκ 11 (9/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ, 69% υπ. - 25% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 64% υπ. - 28% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ).