24-10-2015 22:01

Επιβλητικός ο Ολυμπιακός στον Εύοσμο

Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτησε να διπλασιάσει τις νίκες του απέναντι στην Α1 γυναικών αφού επικράτησε του Αίαντα Ευόσμου με 3-0
Με εξαίρεση το β’ σετ όπου ο Αίας ήταν ανταγωνιστικός μέχρι ένα σημείο, ο Ολυμπιακός δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα για να πανηγυρίσει την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα ματς στην Α1 Γυναικών με μια ακόμη επιβλητική εμφάνιση.

Ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δεν χρησιμοποίησε καθόλου την Κατερίνα Γιώτα, αλλά και την Ειρήνη Κοκκινάκη, ενώ στο β’ σετ όταν ο Αίας ισοφάρισε σε 18-18, οι ερυθρόλευκες έτρεξαν ένα σερί 7-0 καθαρίζοντας το σετ και τον αγώνα.

«Νομίζω ότι δικαιώθηκα στην χθεσινή μου πρόβλεψη (γέλια). Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός, εμείς με εξαίρεση το β’ σετ δεν παίξαμε αυτό που ξέρουμε, αλλά είμαι σίγουρος ότι η συνέχεια θα είναι πολύ καλύτερη για την ομάδα μου», τόνισε ο Ηλίας Ζωλασταθιάδης ενώ από την πλευρά του Ολυμπιακού η Στέλλα Χριστοδούλου σημείωσε: Σήμερα πήραμε ακόμα μια εύκολη νίκη, από ότι δείχνει και το αποτέλεσμα. Το θετικό είναι ότι μπορέσαμε να διαχειριστούμε τον αγώνα όπως εμείς θέλαμε και να βγάλουμε δουλειά που κάνουμε στις προπονήσεις. Τώρα το μυαλό μας είναι στις ευρωπαϊκές μας υποχρεώσεις και τον αγώνα που θα παίξουμε την επόμενη Πέμπτη στην Ουγγαρία με την Λιναμάερ».

Τα σετ: 0-3 (11-25, 18-25, 10-25)

ΑΙΑΣ (Ζωλασταθιάδης): Κυριακίδου 5 (5/11 επ.), Χρηστινίδου 1 (1 άσο), Ναϊντένοβα 0 (0/9 επ., 33% υπ. - 28% άριστες), Φαμπιάν 9 (8/21 επ., 1 άσο), Ανδρονικίδου 5 (4/17 επ., 1 άσο, 29% υπ. - 19% άριστες), Στεφανίδου 5 (3/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ)/ Γεωργιάδου -λ (40% υπ. - 20% άριστες), Τοσουνίδου, Τζιαρλή, Μπουρνή, Καράτερζη, Ξανθοπούλου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Κοβάτσεβιτς): Εμμανουηλίδου 11 (7/9 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 5 (4/9 επ., 1 άσο, 77% υπ. - 69% άριστες), Μαλασάι 8 (6/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 50% άριστες), Λαμπρούση 12 (10/11 επ., 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (3/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 12 (7/18 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ)/ Κονόμι -λ (46% υπ. - 46% άριστες), Κωνσταντίνου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Τέζα